Allegro uruchamia zielone automaty paczkowe w Krakowie

automat paczkowy allegro w Borku Fałęckim fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

InPost, Poczta Polska, Orlen mają już swoje automaty paczkowe, teraz część rynku dostaw dla zamówień internetowych próbuje przejąć Allegro. Od początku listopada ponad 600 zielonych urządzeń firmy możemy oglądać w największych miastach Polski, w tym m.in. w Krakowie.

Allegro inwestuje we własną platformę logistyczną, której częścią są automaty paczkowe umożliwiające odbiór i nadanie przesyłek całodobowo. Latem rozpoczęto budowę maszyn. Firma komunikuje, że wszystkie urządzenia zasilane są zieloną energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, a konstrukcja wspierająca roślinność składa się do 90 proc. z recyklingowanego drewna.

– Uzupełniamy największą w Polsce, liczącą ponad 45 tys. sieć punktów i automatów dostępną na Allegro o własne lokalizacje, gdzie wkrótce przesyłki będą dostarczane także w dniu zamówienia. Dziś jest to już ponad 600 lokalizacji i dynamicznie zwiększamy tempo rozstawień. Zaczęliśmy od Warszawy, Łodzi, Poznania i Katowic jednak wkrótce nasze zielone automaty pojawią się także mniejszych miejscowościach – mówi Francois Nuyts, prezes Allegro.

Automaty paczkowe są już dostępne dla mieszkańców stolicy, a w kolejnych dniach będą uruchamiane urządzenia m.in. w Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Toruniu czy Krakowie. Do końca 2022 roku zielonych maszyn Allegro ma być co najmniej 3000.

Automaty obsadzone roślinami

Nowe urządzenia Allegro mają być nie tylko zielone pod względem koloru, ale również tam, gdzie to możliwe, mają zostać obsadzone roślinami. Nie będą też na nich umieszczane żadne reklamy.

– Automaty będą posiadać udogodnienia dla osób niesłyszących i niedowidzących, czujniki jakości powietrza, system cichego domykania skrytek, oświetlenie uruchamiane czujnikiem ruchu oraz dostosowywane są do okolicznej infrastruktury, aby zapewnić łatwy dostęp dla osób poruszających się na wózkach i zabezpieczyć strefy wyładunku dla kurierów – dodaje prezes Allegro.

Ponadto po odebraniu pierwszej paczki, klient może w automacie nadać za darmo używany sprzęt elektroniczny, który zostanie poddany recyklingowi. Z kolei po każdej dziesiątej odebranej paczce (a do końca 2021 roku już po trzeciej), platforma posadzi w imieniu klienta drzewo ze spersonalizowaną dedykacją – czytamy w komunikacie firmy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki