Od idei do recyklingu. Nowe centrum PK pomoże firmom rozwijać technologie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Politechnika Krakowska stworzy Centrum Zaawansowanych Rozwiązań CeZaR. Inwestycja o wartości ponad 45 mln zł ma wspierać firmy i instytucje w opracowywaniu i wdrażaniu nowych produktów i technologii. Uczelnia otrzymała na ten cel blisko 30 mln zł z funduszy unijnych.

Nowe centrum badawcze Politechniki Krakowskiej będzie wspierać przedsiębiorców na każdym etapie rozwoju produktu – od koncepcji, przez prototyp, po recykling. Uczelnia chce stać się miejscem współpracy nauki z biznesem w modelu one stop shop.

W CeZaR przedsiębiorcy otrzymają pomoc przy projektowaniu, testowaniu i wdrażaniu innowacji. Centrum będzie dysponować nowoczesną infrastrukturą badawczą i interdyscyplinarnymi zespołami naukowców. Wsparcie obejmie m.in. przemysł, energetykę, informatykę i inżynierię środowiska.

Nowa jednostka ma zapełnić lukę w regionalnej infrastrukturze badawczo-rozwojowej. W Małopolsce nie funkcjonuje obecnie centrum oferujące tak szeroki zakres usług dla biznesu. CeZaR ma to zmienić.

Wsparcie dla zielonej transformacji

Wśród obszarów działań centrum znajdzie się m.in. planowanie przestrzenne z wykorzystaniem danych środowiskowych, analiza krajobrazów oraz opracowanie wytycznych pod nowe inwestycje. Prowadzone będą także badania nad modernizacją istniejących budynków – również zabytkowych – z użyciem technologii BIM i VR.

CeZaR zajmie się też rozwojem systemów energetycznych, w tym magazynowaniem energii, integracją OZE i przekształcaniem CO₂ i wodoru w nośniki energii. Osobny obszar badań obejmie analizę wpływu technologii energetycznych na środowisko.

Odpad jako zasób

Centrum rozwijać będzie także rozwiązania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego. Chodzi o odzysk surowców z biomasy i osadów ściekowych czy recykling kompozytów technicznych. Prowadzone będą również prace nad technologiami przyrostowymi, regeneracją części maszyn i ponownym wykorzystaniem komponentów.

Inwestycja została wysoko oceniona przez Zarząd Województwa Małopolskiego i znalazła się w pierwszej trójce najlepiej ocenionych projektów infrastrukturalnych w regionie. Łącznie z unijnych funduszy zostanie dofinansowanych 14 tego typu przedsięwzięć.