Apartamenty i hotel nad Wilgą. Zasada rozpoczyna inwestycję?

fot. Dzielnica VIII Dębniki Kraków/Facebook

Na zielonym terenie Osiedla Podwawelskiego znany przedsiębiorca Sobiesław Zasada zaplanował realizację inwestycji hotelowej oraz mieszkaniowej. Wygląda na to, że po przeszło dekadzie od wydania pozwolenia na budowę projekt wejdzie w życie.

Na działkach położonych w pobliżu kaplicy św. Bartłomieja, ul. Konopnickiej i rzeki Wilgi coś zaczyna się dziać. Jako pierwsi poinformowali nas o tym mieszkańcy oraz profil Dzielnica VIII Dębniki Kraków na facebooku. – Wygląda na to, że przy ulicy Konopnickiej rozpoczyna się inwestycja hotelowa na działce Sobiesława Zasady, służącej dotychczas za nieformalny wybieg dla psów – czytamy na fanpage’u.

Jeśli zajrzycie w powyższą galerię zdjęć, to zobaczycie ścięte drzewa. Wiemy, że na wycięcie drzew w pobliżu kaplicy św. Bartłomieja miała pozwolenie parafia Matki Boskiej Fatimskiej. Reszta drzew została prawdopodobnie usunięta zgodnie z wydanymi decyzjami na wniosek inwestora Sobiesława Zasady, 18 października tego roku.

Na terenie inwestycji pojawiły się również odświeżone tablice informujące o inwestycji. Rozpoczęcie prac rzekomo ruszyło w 2012 roku, a ich zakończenie wyznaczono na 2025 rok. Przypomnijmy, że pozwolenie na budowę wydano w 2010 roku i od tej pory teren pozostawał zielony. Czy Sobiesław Zasada, który przeprowadza inwestycje m.in. jako deweloper Ekopark, zrealizuje plany sprzed kilkunastu lat? Do momentu publikacji artykułu nie uzyskaliśmy na to pytanie odpowiedzi.

Inwestycja nad Wilgą

Wydana we wrześniu 2010 roku decyzja pozwala na budowę „budynku hotelowego z garażem podziemnym i mieszkaniami na górnych kondygnacjach wraz z częścią usługową na poziomie parteru – Apartamenty nad Wilgą”. Warunkiem realizacji inwestycji jest stworzenie drogi dojazdowej do obiektu od ulicy Barskiej.

Od powyższej decyzji złożono odwołanie, które jeszcze tego samego roku wojewoda małopolski utrzymał w mocy. W następnym roku Wojewódzki Sąd Administracyjny dodatkowo odrzucił skargę złożoną wobec decyzji wojewody. Do sprawy wrócono w 2020 roku, kiedy to Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców próbowało zatrzymać inwestycję. Stowarzyszenie złożyło wniosek w sprawie wygaśnięcia pozwolenia na budowę, lecz prezydent je odrzucił i pozwolenie dalej jest aktualne.

Dwie działki należące do Sobiesława Zasady są przypisane zarówno do sporządzanego planu miejscowego „Osiedle Podwawelskie”, jak i przyjętego w 2006 roku planu „Ujście Wilgi”. Nad tym pierwszym prace planistyczne wstrzymano. W planie zagospodarowania „Ujście Wilgi” teren przeznaczono pod „tereny usług komercyjnych z towarzyszącą zielenią”. Czytamy dalej, iż kształtowanie nowego obiektu na tym terenie „winno zapewniać wysokie walory architektoniczne i estetyczne przy zachowaniu gabarytów wysokości do 25 m”. Kolejne miesiące pokażą, czy inwestycja faktycznie ruszy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki