ArcelorMittal zainwestuje 100 mln zł w krakowską hutę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wraz z początkiem roku ArcelorMittal Poland ogłasza program inwestycyjny o wartości 105 mln zł, który dotyczy modernizacji walcowni zimnej w krakowskiej hucie.

W ramach programu firma realizuje trzy projekty: wymianę silników walcarki, modernizację linii trawienia blach i zakup nowej szlifierki. Zakończenie programu przewidywane jest na koniec tego roku – czytamy w komunikacie ArcelorMittal Poland.

– To kolejny pakiet inwestycji, który realizujemy w naszej krakowskiej hucie. Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o projektach środowiskowych w koksowni, których wartość przekracza 30 mln zł. To najlepszy dowód na to, że ArcelorMittal Poland ma apetyt na inwestycje w krakowskim oddziale i że chcemy, by nasze krakowskie walcownie pracowały w sposób zrównoważony, a także były gotowe sprostać rosnącym potrzebom naszych klientów – mówi Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Jak informuje firma, pierwszy z punktów inwestycji został już zrealizowany. Trzy silniki prądu stałego jednej z klatek walcowniczych walcarki został wymieniony na jeden silnik prądu zmiennego.

– Wyższa moc silnika umożliwiła przyspieszenie walcarki, a tym samym zwiększyła wydajność linii – wyjaśnia Wojciech Koszuta, dyrektor zarządzający oddziału wyrobów płaskich w ArcelorMittal Poland. – Warto też zwrócić uwagę na aspekt środowiskowy tej inwestycji – mimo zwiększenia mocy produkcyjnych walcarki, nie wzrośnie wykorzystanie energii elektrycznej.

Nadchodzi automatyzacja

Na ostatni kwartał 2022 roku ArcelorMittal zaplanował modernizację 250-metrowej linii trawienia blach. Wytrawianie to oczyszczanie blachy z wad powierzchniowych w roztworze kwasu solnego – tłumaczy firma.

– Dzięki automatyzacji skróceniu ulegną procesy realizowane przed wejściem materiału na linię. Zwiększy się liczba kręgów blachy gorącowalcowanej przygotowywanych jednocześnie do trawienia, a taśmę opakowaniową będzie z nich ściągał robot. Pełna automatyzacja procesu czeka także odcinek wyjściowy linii. Również wycinanie arkuszy blachy do testów będzie się odbywało w sposób automatyczny – czytamy w komunikacie.

– Dzięki tym działaniom zwiększymy zdolności produkcyjne tej linii – dodaje Dawid Latkowski, dyrektor walcowni zimnej. W szlifierni walców z kolei pojawi się nowa, w pełni automatyczna szlifierka.

– Kraków pozostaje ważnym miejscem dla ArcelorMittal, ale i ważnym ośrodkiem na mapie europejskich producentów stali. W ostatnich latach zainwestowaliśmy tutaj 500 mln zł, a projekty, które realizujemy obecnie, są warte 130 mln. W planach mamy kolejne inwestycje. W końcu nasz krakowski oddział jest znaczącym producentem stali, m.in. dla branży AGD. Prawdopodobieństwo, że każdy z nas ma w domu pralkę, lodówkę czy zmywarkę ze stali wyprodukowanej w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland jest bardzo duże – podsumowuje Sanjay Samaddar.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta