„Bezpieczny kredyt 2%” – ostatni dzwonek

fot. psession.pl
Bezpieczny kredyt 2%, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ożywił budownictwo mieszkaniowe w całym kraju. Z programu korzystają nabywcy mieszkań, ale dzięki niemu zarabiają także deweloperzy, firmy budowlane, wykończeniowe, oferujące wyposażenie mieszkania oraz wiele innych sektorów gospodarki. Warto już teraz zainteresować się tym rozwiązaniem, gdyż kredytobiorców jest tak dużo, że w przyszłym roku mogą skończyć się środki na dopłaty do tego korzystnego wsparcia finansowego.

W 2023 r. nie przewidziano żadnych limitów dotyczących składanych wniosków w programie "Bezpieczny kredyt 2%”. Na podstawie danych z pierwszych trzech miesięcy jego działania wiemy, że złożono ponad 67 tys. wniosków i podpisano prawie 21 tys. umów na łączną kwotę 8,3 mld zł. Dla potrzeb rządowego programu została zmieniona rekomendacja S, której celem jest wypracowanie dobrych praktyk w zakresie zarządzania kredytami zabezpieczonymi hipotecznie. Dzięki temu preferencyjny kredyt stał się łatwiejszy do uzyskania niż zwykły kredyt mieszkaniowy, ponieważ zwiększono dostępną kwotę finansowania dla potencjalnych kredytobiorców.

„Bezpieczny kredyt 2%” cieszy się dużą popularnością, ponieważ przez pierwszych 10 lat państwo dopłaca do spłaty rat. Sporo osób, które są zainteresowane takim wsparciem pyta, w jakiej wysokości będą raty kredytu, gdy skończą się dopłaty od państwa? – Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Raty mogą być zarówno wyższe, jak i niższe. Jeżeli znowu będą wysokie stopy procentowe po 10 latach trwania kredytu, to program umożliwia wydłużenie okresu kredytowania o 5 lat, aby zmniejszyć raty kredytu. Ekspert kredytowy może przygotować przykładowe symulacje zmian stóp procentowych, aby potencjalni beneficjenci programu mieli świadomość, jak może zmienić się ich rata – tłumaczy dr Ewelina Pawłowska-Szawara z firmy Twoja Hipoteka.

Tu powstaje kolejne ważne pytanie, czy opłaca się wziąć „Bezpieczny kredyt 2%”, czy jednak korzystniejszy jest kredyt standardowy? Każdy klient ma inne potrzeby oraz sytuację rodzinną i finansową. Kredyt z dopłatami jest oczywiście tańszym rozwiązaniem. Natomiast jeśli ktoś ma liczną rodzinę, warto rozważyć zakup większego mieszkania lub domu, który zapewni komfort i bezpieczeństwo.

Trzeba wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii - czy osoby, które w darowiźnie otrzymały dom lub mieszkanie, spełniają warunki programu? – Otóż nie, ponieważ ustawa zawiera katalog wyłączeń, które uniemożliwiają skorzystanie z programu w takiej sytuacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu program zamyka drogę spekulantom oraz rentierom żyjącym z wynajmu mieszkań. „Bezpieczny kredyt 2%” ma za zadanie wspomóc rodziny w nabyciu ich pierwszej nieruchomości na własność – wyjaśnia dr Ewelina Pawłowska-Szawara.

Kredyt można otrzymać zarówno na mieszkanie z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nie obowiązują limity cen za 1 m2 przy zakupie mieszkania.

Zapraszamy po więcej informacji i do kontaktu -> www.twoja-hipoteka.pl