Biurowce w Krakowie kosztują najwięcej

zdj. przykładowe fot. agata siubijak/lovekraków.pl

Podaż nowej powierzchni biurowej na rynkach regionalnych w pierwszym kwartale tego roku wyniosła rekordowe 243,5 tys. mkw., przebijając poprzedni rekord z czwartego kw. 2019 roku o 5%. W ciągu zaledwie trzech pierwszych miesięcy 2022 roku do użytku oddano więcej powierzchni niż w całym 2021.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie wynoszą blisko 1,64 mln mkw. Kolejne 156,8 tys. mkw. biur jest w budowie, przy czym wskaźnik pustostanów w stolicy Małopolski to 15,6%. Należy także zauważyć, że biura w Krakowie, na równi z Wrocławiem, są najdroższe w Polsce (poza Warszawą). Za metr kw. biura zapłacimy tutaj od 13,5 do 15,5 euro miesięcznie.

– Utrzymująca się przewaga nowych umów najmu nad ich przedłużeniami daje bardzo dobre perspektywy do dalszego rozwoju krakowskiego rynku biurowego. Stabilny wzrost podaży w połączeniu ze zwiększonym popytem powinny przyczynić się w kolejnych kwartałach do stopniowej absorpcji niewynajętej powierzchni – komentuje Agnieszka Kuehn z firmy doradczej Savills.

30 tys. mkw. wynajęte w Krakowie

Zgodnie z danymi Savills w I kw. 2022 r. na rynkach regionalnych wynajęto 153,5 tys. mkw., co stanowi 57-procentowy wzrost względem analogicznego okresu 2021 r. i 29% spadek w stosunku do poprzedniego kwartału. Najwięcej powierzchni wynajęto we Wrocławu (38,4 tys. mkw.) i w Krakowie (31,1 tys. mkw.).

Poziom czynszów za powierzchnie biurowe w miastach regionalnych póki co pozostaje na stabilnym poziomie i waha się od 10 do 15,5 euro za mkw. miesięcznie. W najbliższym czasie, wraz z postępującą absorpcją powierzchni, rosnącymi kosztami budowy i inflacją, spodziewany jest wzrost czynszów – czytamy w raporcie firmy Savills.

 

comments powered by Disqus