Biurowiec zmieni się w mieszkania? Ruszyła rozbiórka [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Skanska rozpoczęła rozbiórkę biurowca przy ul. Mazowieckiej 21. Pozwolenie na przebudowę na początku listopada otrzymał też inny inwestor, który planuje realizację mieszkań przy Mazowieckiej 25. W tym przypadku odwołaniami zajmie się wojewoda.

Mazowiecka 21

Szwedzki deweloper w końcu konsumuje wydane przed dwoma laty pozwolenie na rozbiórkę dawnej siedziby firmy Energoprojektu Kraków. Biurowiec, który powstał na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, zmieni swoją funkcję.

Skanska jednak nadal nie informuje o szczegółach swojej inwestycji. Co więcej, nie złożyła nawet wniosku o pozwolenie na budowę. Z wcześniejszych komunikatów wiadomo natomiast, że planowane są tam mieszkania. – Jesteśmy deweloperem mieszkaniowym i budynek o takim charakterze planujemy zbudować przy ulicy Mazowieckiej – powtarzała nam Agnieszka Karwala, Starszy Menadżer Projektów Skanska Residential Development Poland.

Zgodnie z planem miejscowym, może tam powstać maksymalnie 27,5-metrowy blok, 40 proc. terenu musi być pokryte terenem biologicznie czynnym.

Ostatnia deska ratunku?

Eliza Dydyńska-Czesak, która poinformowała o tym, że rozbiórka ruszyła, zwróciła uwagę, że rada dzielnicy Krowodrzy wystosowała wniosek do konserwatora miejskiego o wszczęcie postępowania dotyczącego wpisania elewacji do rejestru zabytków.

– Miejski konserwator nie chciał podjąć decyzji i odesłał wniosek do wojewódzkiego. Z nieoficjalnych informacji wiem, że jest ona negatywna i ta procedura nie zostanie rozpoczęta – stwierdza radna. Polityczka przyznaje, że teraz piłeczka jest po stronie miejskiego konserwatora, jednak nie widzi większych nadziei w tej sprawie.

Radna podkreśla, że ten ruch nie był z chęci zrobienia na złość deweloperowi i nie jest też tak, że radni dopiero dowiedzieli się o planach inwestora. – Zaczęło się od lewoskrętu na Alejach. Mieszkańcy tego rejonu i radni dzielnicowi są temu przeciwni. Wiemy z analiz, że zwiększanie liczby pasów ruchu nie prowadzi do upłynnienia ruchu – stwierdza.

Drugim argumentem jest ochrona bryły budynku. – Na etapie procedowania planu miejscowego radni zgłaszali poprawki, ale nie udało się ich przegłosować. Ten budynek dobrze wpisuje się w charakterystyczną dla tego rejonu architekturę modernistyczną. Radni chcieli ochronić elewację, a w środku deweloper mógł zrobić układ, jaki by mu pasował – tłumaczy Eliza Dydyńsa-Czesak.

I jest też trzecia kwestia. – To ekologia. Jest to budynek o dużej kubaturze. Wyburzenie go i wywiezienie odpadów, a następnie postawienie nowego obiektu, jest mniej korzystne niż przebudowa – argumentuje radna.

Mazowiecka 25 – odwołania w sprawie przebudowy KPRI

Właściciel innego biurowca, a w zasadzie kompleksu dwóch budynków, przy ul. Mazowieckiej 25, gdzie mieściło się Krakowskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych, na początku listopada otrzymał pozwolenie na budowę. Jest ono jednak nieprawomocne.

– Projekt zakłada wyburzenie wyższej części i w jej miejscu wybudowanie nowej bryły budynku oraz przebudowę części niższej zachowując jej kubaturę. Układ konstrukcyjny istniejącego budynku uniemożliwia jego wykorzystanie na cele mieszkaniowe, jednak elewacja i charakter nowej zabudowy, będą do niego wyraźnie nawiązywać. Zastosujemy też elementy elewacji wykończone tak jak w budynku istniejącym, ceramiką w kolorze niebieskim – opowiadał nam architekt Jacek Studencki z pracowni HOPE.

W bloku powstanie około 80 mieszkań, w większości będą to lokale o metrażu między 43 a 120 mkw., a na najwyższych kondygnacjach zbudowane zostaną penthousy. W niższym budynku powstanie maksymalnie osiem 30-metrowych kawalerek. Projekt zakłada również 150 mkw. powierzchni usługowej na parterze.

Kiedy ruszą prace? Na razie nie jest to wiadome, ponieważ do wojewody małopolskiego trafiły odwołania od decyzji prezydenta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza