Blisko 19 proc. powierzchni biurowej pod Wawelem stoi pusta

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Biura mają coraz większe wzięcie – przekonuje Walter Hertz. W Krakowie jednak deweloperzy są ostrożni – wynika z obserwacji Knight Frank.

Zdaniem firmy doradczej Walter Hertz w trzecim kwartale popyt na powierzchnie biurowe był jak do tej pory największy. Co więcej w regionach (poza Warszawą) ma się on zamknąć z wynikiem zbliżonym do 2019 roku.

– Na ośmiu największych rynkach biurowych poza Warszawą w okresie trzech kwartałów popyt na biura wzrósł o około 20 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Łączny wolumen najmu przekroczył 530 tys. mkw. Spodziewamy się, że tegoroczny wynik w regionach może być zbliżony do rekordowego popytu zarejestrowanego w 2019 roku – mówi Mateusz Strzelecki, Partner i Head of Tenant Representation w Walter Herz.

Eksperci z firmy doradczej obliczyli, że od lipca do września podpisane zostały umowy na prawie 200 tys. mkw. powierzchni. Najwięcej biur zakontraktowane zostało w Trójmieście, Krakowie i we Wrocławiu. A najwięcej biurowców realizowanych jest we Wrocławiu, Krakowie i Katowicach

Pod Wawelem ostrożnie

– Od początku 2023 roku deweloperzy w Krakowie ukończyli projekty biurowe o powierzchni blisko 66,6 tys. mkw., co stanowiło prawie 28 proc. wolumenu powierzchni oddanej do użytku w miastach regionalnych – poinformowała firma Knight Frank.

Stolica Małopolski nadal jest liderem wśród regionalnych rynków z zasobami wynoszącymi pod koniec września blisko 1,78 mln mkw. Jednak symptomatyczne jest to, że w trzecim kwartale został ukończony tylko jeden biurowiec – Kreo, przy ul. Wadowickiej.

Aktywność deweloperów na krakowskim rynku biurowym przyjęła postawę obserwacyjną. Wiążą się z tym rosnące koszty budowy i finansowania, a także wskaźnika pustostanów – mówi Monika Sułdecka-Karaś, partner, dyrektor regionalna w Knight Frank.

– Na koniec września 2023 roku na etapie budowy pozostawało jedynie 55 mkw. powierzchni biurowej, przy czym blisko 90 procent planowo zostanie ukończona jeszcze w tym roku. Z naszych szacunków wynika, że realizowana obecnie powierzchnia jest wynikiem o ponad 60 procent mniejszym w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym – stwierdza Sułdecka-Karaś.

Ile pustostanów?

Analitycy z Knight Frank wyliczyli, że od początku roku do września 2023 roku najemcy podpisali umowy na ponad 121 tys. mkw. powierzchni. W III kwartale wynajęte zostało blisko ponad 38 tys. mkw. powierzchni biurowej. Nowe umowy odpowiadały za 61 procent wszystkich transakcji w tym roku.

– Pomimo stosunkowo wysokiej aktywności najemców, oddana do użytku nowa powierzchnia wpłynęła na wzrost współczynnika pustostanów o 0,3 pp. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Na koniec września wyniósł on 18,7 proc. Większe różnice wskaźnika widać w porównaniu do września 2022 roku, ponieważ wzrost wyniósł aż 3,3 pp.,” – mówi Katarzyna Bojar, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.