Blisko 300 tys. mieszkań w Małopolsce stoi pustych

fot. krzysztof kalinowski/Lovekrakow.pl

– Właśnie upadł mit o tym, że w Polsce brakuje 2 mln mieszkań – mówią analitycy Expandera i rentier.io. Z najnowszych danych ze spisu powszechnego wynika, że w dniu 31 marca 2021 roku aż 12% mieszkań w Polsce było niezamieszkanych – 1,85 mln. Najwięcej pustych lokali odnotowano w Małopolsce – blisko 15%.

Pod koniec marca ubiegłego roku pustych lokali w Polsce było 1 852 000, co potwierdzają informacje o zużyciu prądu. Największy udział pustych lokali odnotowano w województwie małopolskim (14,8%), podlaskim (14,7%), lubelskim (13,5%) i świętokrzyskim (13,5%). Najmniejszy natomiast był w opolskim (8,9%), lubuskim (9,6%) i kujawsko-pomorskim (9,7%).

– W pewnym stopniu odpowiada za to pandemia. Praca i nauka zdalna zmniejszyła w tamtym okresie popyt na najem długoterminowy. Zdecydowanie mniej było też turystów, co z kolei oznaczało puste mieszkania w najmie krótkoterminowym. Warto jednak dodać, że nawet po uwzględnieniu tego faktu mieliśmy w tym czasie ponad 1 mln mieszkań za dużo – komentuje Jarosław Sadowski, analityk Expander Advisors.

Wiele z tych pustych mieszkań znajduje się w miejscach, w których niewiele osób chce mieszkać. W tym samym czasie w dużych, rozwijających się miastach mieszkań brakuje. Taka sytuacja będzie się pogłębiała w kolejnych latach – czytamy w raporcie Expandera i rentier.io.

– Coraz więcej pustych mieszkań będzie się pojawiać na rynku. Zaczynają bowiem umierać bardzo liczne roczniki osób urodzonych w latach 40. po wojnie i w latach 50. Z drugiej strony jednak będzie brakowało mieszkań w tych rejonach, które będą przyciągały imigrantów i młodych Polaków przenoszących się z innych regionów naszego kraju. Na części terenów będzie więc znaczący nadmiar mieszkań, a w innych miejscach będzie ich brakowało – wyjaśnia Anton Bubiel z rentier.io.