Bonarka w remoncie. Galeria handlowa jeszcze się powiększy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeśli mieliście okazję odwiedzić centrum handlowe Bonarka w ostatnim czasie, to wiecie, że trwa tam przebudowa. Zmodernizowany zostanie m.in. układ komunikacyjny, pasaże czy wejście od ul. Puszkarskiej. Wkrótce zostaną przebudowane strefa gastronomiczna oraz parking. Ostatecznie Bonarce przybędzie 4,2 tys. mkw. powierzchni.

Bonarka to jedno z największych centrum handlowych w Polsce. Powierzchnia galerii liczy 91 tys. mkw., a do końca 2024 roku ma się powiększyć o kolejne 4,2 tys. mkw. powierzchni. Przedstawiciel właściciela Bonarki Łukasz Lorencki mówi nam, że przebudowa Bonarki to również jedna z największych tego rodzaju operacji wykonywanej na czynnym obiekcie handlowym w kraju. Prace remontowe w 90 proc. toczą się w nocy, by zminimalizować uciążliwości klientom.

Więcej schodów i łączników

Pierwszą rzeczą, która rzuca nam się w oczy, odwiedzając krakowską Bonarkę, to przebudowa układu komunikacyjnego centrum handlowego. Instalowane są nowe zestawy schodów ruchomych oraz powstają nowe łączniki pomiędzy pasażami na pierwszym piętrze galerii. Poza tym właściciel skupia się na poprawie estetyki i akustyki obiektu oraz jakości przestrzeni wspólnych.

– Szereg prac udało się już w ostatnim czasie z sukcesem zrealizować. To zmodernizowane pasaże w sąsiedztwie sklepów Zara, Peek & Cloppenburg czy Reserved. Po przebudowie mają one stonowaną kolorystykę, zdominowaną przez biel i antracyt. Przy okazji modernizacji pasażu powiększyliśmy przestrzeń handlową i poprawiliśmy komunikację między parterem a piętrem – wyjaśnia Łukasz Lorencki z firmy NEPI Rockcastle, zarządzającej Bonarką.

Nowe wejście do Bonarki

Projekt przebudowy galerii zakłada również stworzenie nowych stref dla klientów. Powstaną przestrzenie przeznaczone do odpoczynku, rekreacji czy pracy i spotkań biznesowych. W strefach znajdziemy punkty ładowania telefonów, gniazdka elektrycznie czy otwartą sieć wifi. – Z myślą o najmłodszych przewidziano także kilka stref zabaw, które zostaną oddane do użytkowania na ostatnim etapie przebudowy – dodaje przedstawiciel Bonarki.

Istotną zmianą jest również przebudowa wejścia do centrum handlowego od strony ul. Puszkarskiej, które powinno być gotowe na przełomie 2022 i 2023 roku.

Ruszyła także modernizacja toalet. Dotychczas przebudowano 3 z 5 węzłów sanitarnych.

Gastronomia i parking

Wiemy już, że strefa gastronomiczna w Bonarce przejdzie zmiany. Aktualnie trwają prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem tej powierzchni. – Chcielibyśmy odejść od identycznych, ciasno poustawianych stolików, na rzecz stworzenia atrakcyjnej estetycznie przestrzeni oferującej dużą ilość miejsc nastawionych na różne grupy klientów – tłumaczy Łukasz Lorencki.

Przebudowa parkingu to kolejna istotna część kompleksowej przebudowy galerii. Dlaczego jest potrzebna? Przecież miejsc nie brakuje, bo to aż 3,2 tys. m. postojowych dla samochodów na trzech poziomach.

– W okresach wzmożonych zakupów obecny układ komunikacyjny nie zapewnia zrównoważonego wykorzystania całej przestrzeni parkingowej. Dlatego od nowa zostanie zaprojektowany system organizacji ruchu, wprowadzone zostaną nowe udogodnienia w postaci wskazywania liczby zajętych miejsc, dynamiczny system kierunkowy czy też identyfikacja lokalizacji samochodów. Pojawią się też nowe oznakowania kierunkowe – wymienia Łukasz Lorencki. Przebudowa parkingu będzie jednak ostatnim etapem remontu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie