Browar Górniczo-Hutniczy ma już rok

Minął rok od symbolicznego odszpuntowania pierwszej beczki piwa, podczas uroczystego uruchomienia Browaru Górniczo-Hutniczego, przez ówczesnego Rektora AGH, prof. Tadeusza Słomkę.

Dzięki współpracy ze środowiskiem akademickim, produkcja w BGH oparta jest o nowoczesne technologie i najnowsze osiągnięcia naukowe z dziedziny piwowarstwa. Na akademicki charakter Browaru składa się wiele czynników. W skład Rady Nadzorczej wchodzą: Rektor AGH kadencji 2012-2020 - prof. Tadeusz Słomka, obecny Rektor AGH - prof. Jerzy Lis oraz członek Rady Uczelni - prof. Zbigniew Kąkol.

Właścicielami są akcjonariusze: studenci, absolwenci, pracownicy i sympatycy AGH oraz Fundacja Studentów i Absolwentów AGH w Krakowie ACADEMICA. Browar jest zlokalizowany w samym sercu Miasteczka Studenckiego AGH – w Akademickim Centrum Kultury Klub Studio. Załoga równie akademicka: głównym piwowarem jest Jonas Trummer, młody naukowiec, obecnie doktorant na Uniwersytecie Rolniczym, a towarzyszą mu piwowarzy-absolwenci oraz uczestnicy programów stażowych tejże uczelni.

Niezwykły prezent

Z okazji pierwszych urodzin, Browar otrzymał niezwykły prezent od członków i sympatyków Koła Naukowego Metaloznawców Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH. W pudełeczku, na niewielkim podeście znalazło się ziarenko słodu pszenicznego, na którym za pomocą wiązki jonów Ga+ wycięty został znak Browaru Górniczo-Hutniczego. Ziarenko zostało sfotografowane przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego.

Podsumowanie pierwszego roku

Jeszcze przed swoimi pierwszymi urodzinami Browar zdobył nagrody w trzech konkursach:

- platynowy medal za Pils BGH w konkursie Meininger’s International Craft Beer Award 2020,
- złoty medal za Pszeniczne BGH w konkursie Good Beer podczas Polskiego Kongresu Browarniczego,
- srebrny medal za APA BGH w Konsumenckim Konkursie Piw Krasnystaw 2020.

Uruchomiono również produkcję ekskluzywnej linii produktów starzonych w beczkach dębowych. Uwarzone w BGH piwo przelano na kilka miesięcy do beczek pozyskanych od nowego partnera: Dubliner Irish Whiskey. Piwa wytwarzane w tej technologii są oznaczane jako barrel aged.

W ciągu 12 miesięcy zespół piwowarów opracował receptury i uwarzył piwo w 12 stylach: Pils, Pszeniczne, Red Ale, Dunkel, Marcowe, Koźlak Majowy, APA, Miodowe, Blonde Ale, Imperial Baltic Porter, Imperial Baltic Porter Barrel Aged, Baltic Porter Barrel Aged.

BGH to lokalny browar rzemieślniczy, który przy wytwarzaniu piwa stosuje tylko naturalne składniki: wodę, słód, chmiel i drożdże. Wyróżniającym BGH jest stosowanie w większości receptur wyłącznie polskich odmian chmielu. Piwo jest zawsze świeże, niepasteryzowane i niefiltrowane.

Z produktów BGH coraz częściej korzystają firmy, w których właściciele lub zarządzający chcą w szczególny sposób podziękować lub nagrodzić swoich pracowników. Obdarowani doceniają nie tylko jakość produktu, ale też to, że pochodzi ono właśnie z AGH.

Z okazji pierwszych urodzin, Browar przygotowuje specjalne okazje dla swoich miłośników. Szczegóły na stronie internetowej Browaru.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza