Była galeria Plaza. Spółka planuje złożenie wniosku o pozwolenie na budowę

Stan na kwiecień 2023 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W marcu trwały ostatnie prace związane z wyburzeniem galerii Plaza. Inwestor jeszcze w tym roku planuje złożenie pozwolenia na budowę.

Rozbiórka jednego z pierwszych w Krakowie centrów handlowych rozpoczęła się na przełomie 2022 i 2023 roku. Obecnie na działce przy stawie Dąbskim jest pusta przestrzeń. Długo tak nie będzie. Inwestor podzielił się planami dotyczącymi swojego zamierzenia.

– Aktualnie jesteśmy na ostatnim etapie opracowywania dokumentacji projektowej i uzyskiwania niezbędnych opinii potrzebnych do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę – mówi Maja Połubińska, project developer w spółce deweloperskiej Strabag Real Estate. Przedstawicielka firmy twierdzi też, że jeszcze w tym roku chce wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Spółka na razie nie podaje żadnych terminów, uzależniając je od otrzymania prawomocnego dokumentu. – Gdy tylko je otrzymamy, poinformujemy o ostatecznym charakterze inwestycji i harmonogramie robót – dodaje Maja Połubińska.

Nowa historia

Galeria Plaza działała od 2002 roku. To właśnie tam funkcjonowało jedno z nielicznych w kraju kin z sieci Cinema City w formacie IMAX, kręgielnia czy siłownia sieci Fitness Platinium. Po 19 latach centrum zostało zamknięte, a nowy właściciel postanowił o rozbiórce obiektu.

W miejsce galerii, według informacji spółki, powstanie nowoczesna zabudowa wielofunkcyjna. – Na działce, o powierzchni 80.000 mkw, której ponad 30% stanowią przestrzenie zielone, powstanie inwestycja łącząca współczesną architekturę, potrzeby mieszkańców i stałych bywalców tej okolicy – zapowiedział Strabag Real Estate. Za projekty odpowiadają MHM architects oraz IMB Asymetria.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny