W 2020 roku urząd miasta otrzymał 78 zawiadomień o realizowanych inwestycjach w oparciu o tzw. ustawę antycovidową. Inwestorzy próbowali wykorzystać lukę prawną i budować bez uprzedniego uzyskania pozwoleń budowlanych oraz z pominięciem planu miejscowego. Czy urzędnikom udało się ich powstrzymać?
Art. 12. ustawy antycovidowej był w mocy przez pół roku – od marca do września 2020 roku. W tym czasie można było składać wnioski do urzędu miasta oznajmujące rozpoczęcie robót budowlanych. Deweloperzy i firmy, które zdecydowały się skorzystać z okazji, nie musiały pytać nikogo o zgodę, wystarczył wniosek i można było zaczynać prace.
Część z tych inwestycji była absurdalna, o czym szczegółowo możecie przeczytać w poprzednich naszych tekstach w tym temacie. Przypomnijmy chociaż, że dzięki temu jednemu zapisowi ustawowemu, który w założeniu miał wesprzeć służbę zdrowia i umożliwić natychmiastową budowę szpitali w nagłej sytuacji epidemicznej, słynna samowola budowlana przy ul. Centralnej odżyła.
Innym przykładem jest kamienica na Starym Podgórzu u dołu kolorowych schodów przy ul. Potebni 9. Inwestor wyremontował całą kamienicę, po czym rozpoczął w niej sprzedaż mieszkań. Zwróciła się z tą sprawą do nas jedna z osób, której zaproponowano kupno mieszkania w tym budynku.
Urząd powstrzymał budowę osiedla
Zapytaliśmy urząd miasta oraz nadzór budowlany o przebieg inwestycji rzekomo mających przyczynić się do zwalczania epidemii.
– Wszczęliśmy 19 postępowań administracyjnych dotyczących prowadzenia robót budowlanych z naruszeniem ww. przepisu. W przeważającej części dotyczą one budowy budynków jednorodzinnych. Zakończonych zostało 10 przedmiotowych postepowań – informuje Mariusz Kwiecień z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie.
Postępowania dotyczyły na przykład budowy obiektu kontenerowo-gastronomicznego służącego przygotowaniu i konsumpcji posiłków dla personelu medycznego przy ul. Tynieckiej – sprawa została umorzona. PINB Grodzki wydał kolejne siedem umorzeń z uwagi na zaprzestanie, rozbiórkę lub niepodjęcie się w ogóle realizacji zgłoszonych wcześniej inwestycji.
Ponadto w dwóch przypadkach wydano nakazy rozbiórki. Chodzi o fundamenty budynków jednorodzinnych, jako części osiedla 38 domów przy ul. Sodowej oraz wyburzenie drogi, która była częścią inwestycji w 12 budynków jednorodzinnych przy ul. Głogowiec.
Poprzednie nasze teksty o krakowskich inwestycjach „antycovidowych”:
- Skorzystali z ustawy antycovidowej. Teraz budują domy i osiedla bez pytania nikogo o zgodę
- Osiedle zamiast zbiornika przeciwpowodziowego? Deweloper chciał wykorzystać ustawę covidową
- Nowe osiedle jako izolatorium? Kolejny przykład „covidowej” inwestycji
- Budowa piekarni w ramach zwalczania COVID-19? Urzędnicy są bezbronni
- Nadzór budowlany wstrzymał budowę „covidowego” osiedla
- Inwestycje „covidowe”. Ustawodawcy zabrakło doświadczenia
- Wyremontowali kamienicę, wykorzystując ustawę antycovidową?
- Samowola budowlana przy Centralnej zostanie dokończona?