Co z niedokończonym domem opieki przy Wrocławskiej? Inwestor ma plan

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkający w okolicach ul. Wrocławskiej martwią się, że w ich rejonie powstanie nowy „krakowski szkieletor”. Chodzi o niedokończony budynek domu opieki, który realizowała spółka Orpea.

Dwa lata temu Orpea ruszyła z budową domu opieki dla seniorów – rezydencji Zofia. Budynek ma sześć pięter i ponad 7 tys. mkw. powierzchni użytkowej. W planie było 117 pokoi jedno-i dwuosobowych, zaplecze pielęgniarskie, restauracja, sale do różnego rodzaju zajęć, a także biblioteka i kaplica. Inwestycja miała zostać ukończona w tym roku, jednak pojawiły się problemy i doniesienia o kłopotach finansowych spółki.

Bez wpływu na bieżącą działalność

Te, jak przekonują przedstawiciele firmy, nie doprowadziły do poważniejszych konsekwencji. W zeszłym roku poinformowano, że zmienił się model inwestycyjny grupy, a co za tym idzie, zdecydowano się na restrukturyzację portfela projektów inwestycyjnych w największych miastach w Polsce.

– Decyzja o reorganizacji portfela wynika ze zmiany strategii finansowej grupy Orpea i nie dotyczy żadnego z obecnie funkcjonujących domów opieki i klinik rehabilitacyjnych. Ich mieszkańcy i pacjenci mogą być pewni, że nadal będziemy dbać o jak najwyższą jakość usług, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby i wymagania osób, którym codziennie pomagamy – zapewniała w zeszłym roku Beata Leszczyńska, prezes zarządu Orpea Polska.

Budynki na sprzedaż

Spółka wystawiła na sprzedaż sześć projektów na różnego rodzaju poziomie zaawansowania. Firmie w sprzedaży doradza Savillis.

– Projekty inwestycyjne, które decyzją grupy Orpea trafiają właśnie na rynek, znajdują się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Wspólnie z właścicielem poszukujemy podmiotów zainteresowanych zakupem zarówno całego portfela, jak i pojedynczych nieruchomości. Działki zakupione zostały z przeznaczeniem pod obiekty senioralne z potencjałem nawet 1000 łóżek, ale pozwalają zrealizować na nich także inne inwestycje komercyjne, a w niektórych przypadkach także projekty mieszkaniowe – informował Jacek Kałużny, dyrektor w dziale mieszkaniowych rynków kapitałowych w Savills.

Proces trwa

To było blisko rok temu, a obiekt nadal stoi pusty. Skontaktowaliśmy się ze spółką, aby zapytać o niedokończony obiekt.

– Formalny proces zakupu nieruchomości trwa. Jest realizowany zgodnie z najlepszymi praktykami rynkowymi – inwestorzy mogli w określonym terminie zapoznać się z informacjami na temat nieruchomości, złożyli wstępne oferty zakupu. Proces sprzedażowy trwa. Strony zobowiązały się do zachowania w poufności informacji o jego przebiegu – powiedziała Magdalena Michalska dyrektor Marketingu, Komunikacji i PR w spółce Orpea Polska.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza