Czy galeria Plaza stanie się Małopolskim Centrum Nauki? Mieszkańcy chcą zmian

Mieszkańcy nie chcą, aby centrum nauki powstało na terenie lotniska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Budynek Plazy to dobre miejsce na Cogiteon – wnioskował Jakub Łoginow, radny dzielnicy XIV Czyżyny, do marszałka województwa małopolskiego.

Radny apeluje, aby zachować dawne lotnisko Rakowice-Czyżyny, na którego terenie ma powstać Małopolskie Centrum Nauki, utworzyć w tym miejscu „Lotniczy Park Kulturowy”, a Cogiteon zbudować w innym miejscu. Łoginow w imieniu mieszkańców mówi, że ci nie chcą realizacji inwestycji na zabytkowym lotnisku i proponują wykorzystać w tym celu teren galerii Plaza lub teren Nowej Huty Przyszłości.

– Jeżeli mamy już gotowy obiekt wystawiony na sprzedaż i istnieje ryzyko, że nie znajdzie nabywców i będzie niszczał, to warto, aby województwo je wykupiło i przeniosło tutaj Małopolskie Centrum Nauki „Cogiteon”. Na lotnisku niestety nie da się wybudować centrum, aby nie ucierpiały wskutek tego tereny zielone – wyjaśnia radny.

Mieszkańcy nigdy nie byli entuzjastycznie nastawieni co do pomysłu, aby centrum nauki powstało na terenie lotniska. – Wybrano je na zasadzie kompromisu, mniejszego zła. Cogiteon mógłby tam powstać, jeżeli drogi zostałyby poprowadzone od strony alei Bora-Komorowskiego, czy też powstałyby w wariancie tunelowym, tym samym droższym. Wszystkie te postulaty zostały odrzucone, mimo konsultacji społecznych – przedstawia Łoginow.

Radny zaznacza, że jeśli Cogiteon ostatecznie powstanie w zaplanowanym miejscu, to łącznie z zabudową okolicy, czyli terenów zielonych – działki zamienią się w drogi.

Tańsza przebudowa, niż budowa od zera

Galerię Plaza w zarządzanie przejęła nowa firma i przygotowuje ją do sprzedaży. – Nie wiem, jaka jest cena wywoławcza za obiekt, ale zapewne tańszym rozwiązaniem byłaby przebudowa już istniejącego obiektu, niż budowanie Cogiteon’u od zera. Budowa centrum nauki będzie kosztować 150 milionów złotych – mówi Łoginow.

Małopolskie Centrum Nauki już działa jako jednostka organizacyjna, więc mogłaby zacząć funkcjonować w części istniejącego obiektu, podczas gdy przebudowa galerii odbywałaby się równolegle.

Peron przy galerii?

Miejski aktywista twierdzi, że przystanek „Centrum Nauki Kraków” pod samą Plazą byłby „strzałem w dziesiątkę”. – Trwają prace nad studium kolei aglomeracyjnej zleconym przez województwo i tam bardzo poważnie jest analizowana linia numer 947 do Łęgu i jej przedłużenie do placu centralnego.

– Już za 100–200 tys. złotych można tam zbudować peron, nie ma ku temu żadnych przeszkód terenowych. Jest na to miejsce pod Plazą. Ta linia byłaby jednak łączona nie z Dworcem Głównym, a z linią prowadzącą do Łobzowa. Można by też uruchomić pociągi Katowice–elektrociepłownia z przystankiem w małopolskim centrum nauki – proponuje Łoginow.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny