Drożdżownia zamieni się w osiedle mieszkaniowe [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowska Fabryka Drożdży i Spirytusu w Bieżanowie przechodzi właśnie gruntowną przemianę. Deweloper realizuje na terenie dawnej wytwórni szereg domów, a wkrótce przystąpi do budowy bloków.

„Pierwsza Krakowska Fabryka Drożdży i Spirytusu Stanisława Porębskiego i Jana Czecza w Bieżanowie” jest własnością dewelopera Tętnowski Development, odpowiedzialnego choćby za taką inwestycję, jak Krowodrza Park. Inwestor realizuje obecnie po zachodniej stronie tego terenu, w miejscu dawnego basenu przeciwpożarowego, 28 budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. Każdy dom będzie posiadał ogródek i garaż. Inwestycja powinna być gotowa we wrześniu 2024 roku.

Po wschodniej stronie, gdzie znajduje się główna część fabryki, deweloper planuje budowę niskich 2-piętrowych budynków wielorodzinnych liczących łącznie 93 mieszkania. W ramach inwestycji powstanie garaż podziemny, a każdy lokal będzie wyposażony w balkony lub loggie i komórki lokatorskie. Bloki mają być gotowe w grudniu 2024 roku.

– Projekt rozpoczynamy od budowy budynków jednorodzinnych z własnymi ogrodami, poprzez niską zabudowę szeregową budynków wielorodzinnych z usługami na parterze, kończąc na budynku mieszkalnym po rewitalizacji o historycznym loftowym charakterze. Koncepcja inwestycji przywróci blask starym fabrycznym budynkom – komunikuje deweloper.

Nie wszystko do rozbiórki

Fabryka drożdży znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, dlatego inwestor nie może wyczyścić tego terenu do cna. Część obiektów zostanie odbudowana i przebudowana.

– Część budynków objętych ochroną konserwatorską, łącznie z „wieżą”, będzie rewitalizowana i oferowana jako jeden z kolejnych etapów inwestycji – mówi nam Anna Bartnik, przedstawicielka dewelopera.

Krakowska Fabryka Drożdży w latach 30./fot. NAC
Krakowska Fabryka Drożdży w latach 30./fot. NAC

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim