Dyrektor Euroclear SA Polska: Budujemy silną markę w branży IT w Krakowie

Andrzej Mikołajczak, Euroclear SA Polska

Choć w Krakowie firma Euroclear obecna jest już od ponad 10 lat, swój dział IT rozwija tutaj od kilku miesięcy. Pochodząca z Belgii międzynarodowa instytucja finansowa dziś w naszym mieście zatrudnia już blisko 900 osób, a kolejnych 400 planuje dołączyć w ciągu najbliższych trzech lat. Jakie jeszcze plany ma krakowski Euroclear SA? O to pytamy dyrektora jego oddziału i CTO Grupy, Andrzeja Mikołajczaka.

Od otwarcia nowego hubu IT przy Puszkarskiej 7L mija niespełna pół roku. To chyba dobry czas, by zapytać o to jak ocenia Pan nie tylko nowy dział, ale także sam odbiór tego wydarzenia.

To prawda, minęło ponad 100 dni od wielkiego otwarcia naszego hubu IT w Krakowie. Echa tych dni nadal nie milkną w naszej firmie, co osobiście traktuję jako coś wyjątkowego. Trudno jednak ukryć dumę i ekscytację, gdy w jednym miejscu spotyka się tyle osób związanych z naszą firmą, z Krakowem, z branżą. Zarówno naszym pracownikom, jak i gościom pokazaliśmy energię, entuzjazm i ogromną pasję obecną w naszym krakowskim biurze. Wspaniale jest widzieć, że wszyscy doskonale odnaleźli się w naszej nowej przestrzeni, zaś firma dała mocny sygnał na rynku. Po zbudowaniu marki Euroclear w obszarze operacji finansowych, obecnie mocno stawiamy na IT.

Po pierwszych stu dniach na ważnym stanowisku przyjęło się przepytywać o to, jak piastujący je samemu oceniają ten czas. To jakie były dla Pana te pierwsze dni w roli dyrektora oddziału Euroclear SA?

Przede wszystkim to efekt działań zespołowych - tak to w zasadzie funkcjonuje u nas na każdym poziomie. Mam wokół siebie wielu wspaniałych i kreatywnych ludzi, którzy ciężko pracują, by pomóc nam rosnąć. To zarówno osoby pracujące w Krakowie od 10 lat, jak i moi koledzy z oddziałów w całej Europie. A co do efektów - po zaledwie jednym kwartale udało nam się zatrudnić 50 osób. W moim przekonaniu to liczba, która przy obecnej sytuacji na rynku jest bardzo wysoka.

Ale to chyba dopiero początek intensywnych działań, których efektem ma być nawet kilkuset dodatkowych specjalistów?

Zgadza się - tylko do końca tego roku chcemy, by ta liczba była już trzycyfrowa. I śmiało mogę powiedzieć, że to plan realny. Ale nie spoczywamy na laurach - przy tym tempie spełnimy również nasz cel zatrudnienia 400 nowych pracowników w ciągu 3 lat, z czego 300 osób w dziale IT, finansach, księgowości, HR, dziale prawnym, jak i ludzi wspierających podstawową działalność biznesową firmy.

A skoro mowa o IT, na jakie stanowiska obecnie prowadzicie rekrutację?

W Krakowie tworzymy naprawdę rozbudowane centrum technologiczne, a to oznacza, że do zespołu poszukujemy pełnego spektrum specjalistów IT - od inżynierów oprogramowania, deweloperów front-endowych, specjalistów bezpieczeństwa, inżynierów infrastruktury, przez tzw. DevOpsów, analityków biznesowych IT, architektów chmury, inżynierów danych i specjalistów procesów biznesowych. Oferujemy naprawdę duży zakres rozwoju ścieżek kariery.

Państwo stawiacie na silną kulturę współpracy i poczucia jedności w ramach całej firmy. Jak ma się do tego kultura pracy w tutejszym oddziale?

To, co wyróżnia krakowski rynek, to niezwykłe zaangażowanie i energia do pracy pochodząca od młodych ludzi. Rośnie także niesamowite poczucie wspólnoty i to mimo, że Euroclear Poland zatrudnia specjalistów z niemal całego świata. Sam uczestniczyłem w pierwszych spotkaniach wprowadzających nowe koleżanki i kolegów do pracy i byłem pod ogromnym wrażeniem, jak zróżnicowaną i międzynarodową, a jednocześnie szanującą się społeczność tworzymy przy Puszkarskiej i wszędzie tam, gdzie działa nasza firma. Imponuje mi także pasja towarzysząca członkom naszych zespołów - nie tylko na polu zawodowym, ale choćby związanym ze sportem. Sam planuję niedługo dołączyć do naszej ekipy rowerowej, a w barwach Euroclear Poland startowaliśmy już razem w Poland Business Run. Tych aktywności, także na zupełnie innych polach, jest u nas dużo - ludzie lubią spędzać wspólnie czas zarówno w pracy, jak i poza nią.

Z pewnością coś jednak Pana zaskoczyło w tych pierwszych miesiącach.

Tak, otwarcie nowego oddziału to w zasadzie pisanie na nowo czegoś, co jest pewną kontynuacją historii. Przekonałem się chociażby o tym, jak trudny jest rynek pracy. Jak już wspomniałem, poszukujemy wielu utalentowanych profesjonalistów o konkretnym zestawie umiejętności. Obecnie w Krakowie znajduje się wiele dużych firm, co tworzy wysokie oczekiwania kandydatów w zakresie wynagrodzeń i świadczeń. Z perspektywy działu operacji marka Euroclear Poland jest już dobrze znana choćby za sprawą 10 lat obecności i partnerstwa z organizacjami charytatywnymi, takimi jak hospicjum domowe Alma Spei czy Poland Business Run. Teraz czeka nas nowe, ekscytujące wyzwanie - chcemy sprawić, że nasza marka zacznie kojarzyć się także z atrakcyjnym miejscem do rozwoju kariery w branży IT.

Gdzie zatem najlepiej szukać informacji o dostępnych stanowiskach i samym Euroclear SA?

Zdecydowanie najlepiej na naszej stronie internetowej, gdzie poza informacją o otwartych rekrutacjach znajdują się także liczne materiały informacyjne, filmy, wywiady z naszymi pracownikami i wygodny system do złożenia aplikacji. Adres do zapamiętania i sprawdzenia to: https://www.euroclear.com/careers/en/careers-at-euroclear/positions-in-poland.html