Galeria Plaza zostanie sprzedana. Co będzie z nią dalej?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

O przyszłości Galerii Plaza zadecyduje jej nowy właściciel. Trwa proces sprzedaży obiektu – poinformował nas obecny właściciel centrum handlowego, spółka Peakside Capital Advisors. Galeria zostanie ostatecznie zamknięta za kilka tygodni.

Cinema City poinformowało wczoraj o zamknięciu kina w Galerii Plaza, jednocześnie ujawniając decyzję właściciela centrum handlowego o całkowitym zamknięciu obiektu. Zapytaliśmy go zatem o dalsze plany dotyczące galerii.

– Jako obecny właściciel Galerii Plaza jesteśmy w trakcie sprzedaży tego centrum handlowego do inwestora docelowego, którego nazwy na tym etapie procesu nie możemy podać. Najprawdopodobniej w tej lokalizacji powstanie nowy koncept. Decyzja w tym zakresie zostanie podjęta przez nowego właściciela – wyjaśnia Roman Skowroński, dyrektor generalny Peakside Capital Advisors.

W związku z prowadzoną transakcją centrum handlowe zostanie zamknięte w sierpniu – dodaje właściciel Galerii Plaza.

Sukces nowego zarządcy?

W maju ubiegłego roku zmienił się zarządca centrum handlowego przy al. Pokoju. Specjalizująca się w zarządzaniu wielkopowierzchniowymi nieruchomościami handlowymi spółka Cream Property Advisors miała przygotować Galerię Plaza do sprzedaży. Po ponad roku prac wreszcie znalazł się potencjalny inwestor, choć nie wiemy, ile z planów modernizacyjnych obiektu spełnił zarządca.

Firma zapowiadała wdrożenie w centrum handlowym usługi CNC (Cream NOI Control) polegającej na obniżaniu kosztów funkcjonowania nieruchomości. Głównym założeniem tego modelu jest optymalizacja kosztów, modernizacja i inne techniczne usprawnienia budynku generujące oszczędności.

– Efektem wprowadzenia CNC będzie obiekt tańszy w utrzymaniu, co w obecnej sytuacji na rynku centrów handlowych jest bardzo ważne. Wpływa to także pozytywnie na wartość obiektu przy jego planowej sprzedaży – tłumaczyli przedstawiciele Cream Property Advisors w minionym roku.

Co może powstać zamiast galerii?

Plan miejscowy „Lema-Staw Dąbski” obejmuje Galerię Plaza wraz z całym przynależącym do niej parkingiem i dopuszcza tam zabudowę usługową. Podstawowym przeznaczeniem terenu określonym w planie jest jednak zabudowa obiektami handlowymi o powierzchni sprzedaży powyżej 2 000 metrów kwadratowych. Maksymalna wysokość zabudowy na tym obszarze może osiągnąć 25 metrów.