Google wrócił do Krakowa. Nowe biuro otwarto przy Rynku Głównym [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po 7 latach od wyprowadzki światowy gigant technologiczny wraca do Krakowa, żeby rozwijać swoją chmurę obliczeniową Google Cloud. Zespół inżynierski liczy na razie kilkadziesiąt osób, ale z pewnością będzie się powiększał, bowiem powierzchnia nowego biura wynosi 2 tys. mkw.

Google działał w Krakowie w latach 2007-2015. – Wtedy pracownicy zajmowali się tutaj różnymi rzeczami. W pewnym momencie jednak zapadła decyzja, że musimy skupić się na rozwoju jednego ośrodka inżynieryjnego w Polsce, w stolicy. Po siedmiu latach wracamy i chcemy wykorzystać warunki biznesowe i rozwojowe, które w Krakowie przez ten czas zbudowano – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami Magdalena Rabiej, szefowa biura Google w Krakowie.

Firma zajęła dwa piętra powierzchni biurowej w budynku Pasażu 13 przy Rynku Głównym. To 2 tys. mkw., gdzie poza standardowymi miejscami do pracy z widokiem na Rynek Główny i ulicę Grodzką znajdziemy takie udogodnienia jak pokój gier, pokój dla rodziców z dziećmi, pokój masażu czy warsztat rowerowy dla pracowników. Obecnie w krakowskim oddziale jest zatrudnionych kilkadziesiąt osób, lecz firma zapowiada rychły wzrost zatrudnienia. W większości pracują oni w modelu hybrydowym – trzy dni w biurze, dwa w domu.

Za co odpowiadają krakowscy inżynierowie?

– Dlaczego wybraliśmy Kraków? To oczywiste. Są tutaj wysokiej klasy uczelnie, które kształcą i dają nam dostęp do fantastycznych specjalistów IT. Poza tym funkcjonuje tu też świetnie rozwinięty rynek IT, istnieje wiele firm produkujących oprogramowanie i zatrudniających inżynierów z dużym doświadczeniem. Kraków to też niezwykłe miasto, rozpoznawalne na całym świecie, które przyciąga ludzi z całego świata – tłumaczyła szefowa biura.

Biura Google w Krakowie i Warszawie stały się teraz jednym z głównych ośrodków rozwoju Google Cloud w Europie. Krakowscy inżynierowie są odpowiedzialni za rozwój kluczowych elementów usług chmury obliczeniowej oraz światowej infrastruktury internetowej – wyjaśnia firma. Chodzi m.in. o takie usługi jak Content Delivery Network, pozwalająca przesyłać dane, multimedia i transmisję strumieniową do internautów na całym świecie. Ponadto zespół w Krakowie zadba o system Borg, zarządzający pracą centów danych Google oraz usługi takie jak BigQuery, która jest wykorzystywana przez największe światowe firmy do analizy posiadanych przez nie danych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto