Krakowscy specjaliści w rękach Amerykanów, Szwajcarzy zwalniają

UBS - Szwajcarzy są jednym z większych pracodawców, jednocześnie zapowiedzieli redukcję 1,2 tys. pracowników fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Comarch, który właśnie przechodzi zmiany właścicielskie, jest największym pracodawcą w Krakowie na rynku IT. Kolejne miejsca zajmują amerykańskie firmy, które zagospodarowały 40 proc. wszystkich specjalistów.

Motife zaprezentowało najnowszą edycję raportu Krakow IT Market Map 2025, przedstawiającą oparty na danych obraz sektora IT. Jak informują twórcy, raport przygotowany na podstawie danych 335 firm, w tym wyników ankiet od prawie 80 pracodawców IT, ukazuje rynek, który wciąż się rozwija. Wzrost rok do roku został oszacowany na 3,5 proc.

Najpierw Comarch, później Amerykanie

Największym pracodawcą IT pod Wawelem jest firma Comarch, gdzie zatrudnienie znalazło ponad 2,5 tys. osób. W pierwszej 10. jest jednak pięć amerykańskich firm: Aptive, Cisco, Motorola Solutions, Epam i Sabre. Wśród największych graczy mam też indyjskie HCL, francuskie Capgemini, brytyjskie HSBC i szwajcarskie UBS.

Taki podział ma odzwierciedlenie w strukturze zatrudnienia. 40 proc. wszystkich pracowników IT w mieście zatrudniają firmy amerykańskie, a polskie podmioty – 16 proc. (w pierwszej 30. największych pracodawców obok rodzimego Coamrchu znalazł się jeszcze Alior Bank oraz InPost).

Kraków nadal przyciąga inwestorów z całego świata. W ciągu ostatnich pięciu lat do miasta weszło aż 60 nowych firm zatrudniających specjalistów IT, zwiększając ich łączną liczbę do około 200. Z jednej strony to ogromny sukces, z drugiej – widać wyraźnie koncentrację talentów w rękach największych, głównie zagranicznych pracodawców – komentuje Michał Piątkowski, CEO Motife.

Lista 10 największych pracodawców IT
Lista 10 największych pracodawców IT

Zwolnienia grupowe

W 2024 roku firmy mające siedzibę w Małopolsce faktycznie zwolniły nieco ponad 2 tys. pracowników na 2,7 tys. planowanych. Pierwszy kwartał tego roku wiąże się z zapowiedziami zwolnień (lub przeniesień) 1,9 tys. pracowników – te dane dotyczą tylko Krakowa. Z tego 1,2 tys. pracowników to najprawdopodobniej osoby zatrudnione w UBS.

Czy specjaliści IT mają się czego obawiać? Raport stawia tezę, że „mimo globalnych wyzwań, takich jak zwolnienia w branży IT, jedynie 4 proc. zredukowało zespoły IT o więcej niż 10 proc.”

– Warto też zauważyć, że wskaźnik dobrowolnych odejść spadł z 8 proc. do 6 proc., co może świadczyć zarówno o większej stabilizacji, jak i obawach pracowników przed zmianą pracy – czytamy.

Z raportu wynika, że 58 proc. firm planuje dalszy wzrost zatrudnienia w funkcji IT w 2025 roku, a prawie jedna trzecia z nich przewiduje wzrost powyżej 10 proc. Autorzy konkludują, że czas pokaże, czy jest to sygnał powrotu do odważniejszych planów rozwoju, po okresie większej ostrożności.