Inwestycja realizowana przy alei Jana Pawła II została doceniona na arenie europejskiej. Przy okazji pytamy Noho Investment, jak postępuje budowa apartamentów?
Teren w rejonie al. Jana Pawła II Noho Investment kupiło od Polskich Zakładów Zbożowych w 2020 roku, z myślą o budowie tam mieszkań. To ten sam krakowski deweloper, który urządza grunty i budynki po dawnym zagłębiu knajpek i restauracji przy ulicy Dolnych Młynów. Jak poinformowali jego przedstawiciele, spółka otrzymała właśnie prestiżową nagrodę Grand Prix w międzynarodowym konkursie Build Awards 2024. Została jej przyznana za projekt Młyny Mogilska, który jest realizowany właśnie przy alei Jana Pawła II.
– Projekt Noho pokonał kilkadziesiąt inwestycji z całej Europy, zdobywając pierwsze miejsce w ocenie jury, w skład którego wchodzili renomowani europejscy architekci. Build Europe, czyli organizator konkursu, to międzynarodowe stowarzyszenie, zrzeszające ponad 30 tys. firm deweloperskich z całej Europy – podkreśla Karolina Gadzimska z Noho.
– Traktujemy ten projekt z wielkim poszanowaniem historii. W harmonijny sposób wprowadzamy funkcje mieszkaniowe do budynku produkcyjno-przemysłowego – mówi z kolei Dawid Sporysz, dyrektor zarządzający w Noho Investment. I dodaje: – Zachowujemy kształt i charakter elewacji, przeprowadzamy proces renowacji zabytkowej elewacji ceglanej oraz elementów, wykazanych w Zestawieniu Elementów Zabytkowych. Współczesne elementy uzupełniające elewację, takie jak okna, wykonane będą z zachowaniem charakteru i kształtu pierwowzoru.
Dopytaliśmy przy okazji, na jakim etapie jest inwestycja, w ramach której mają powstać 422 apartamenty? Dyrektor Sporysz przekazał nam, że finalizowany jest pierwszy etap. – Budynek A oddajemy w tym roku. Aktualnie trwają prace wykończeniowe związane z holami wejściowymi, holami windowymi, klatkami schodowymi i korytarzami. Realizowane one są według indywidualnego projektu wnętrz. Zastosowaliśmy najwyższej jakości materiały wykończeniowe – twierdzi w odpowiedzi na pytania przedstawiciel dewelopera.
Jakie są smaczki związane z tą inwestycją? Choćby takie, że w ramach projektu dewelopera powstaje myjnia dla psów oraz pokój majsterkowicza. – Ponadto wnętrza budynku wzbogacane są elementami różnorodnej sztuki w postaci ponad 100 płaskorzeźb i designerskich elementów dekoracyjnych z metaloplastyki, a na dziedzińcu stanie autorska, wielkoformatowa rzeźba, stworzona przez Pawła Orłowskiego – wskazuje Sporysz.
Deweloper jest także w trakcie realizowania nasadzeń. Projekt zieleni obejmuje ponad 8 tys. drzew, krzewów, pnączy, jak również bluszczy.