Wojewoda małopolski umorzył postępowanie odwoławcze od decyzji prezydenta Krakowa w sprawie pozwolenia na budowę 10-segmentowego osiedla. Inwestycja powstać ma na działkach po „Zrembie”.
W połowie lipca tego roku deweloper otrzymał pozwolenie na budowę budynków usługowo-mieszkalnych przy ulicy Mogilskiej. Inwestycja została podzielona na dwa etapy i obejmuje swoim zasięgiem 13 obecnie pustych działek przy ul. Mogilskiej 71a.
Wcześniej stały tam zabudowania Krakowskich Zakładów Odlewniczych „Zremb”. Były one sukcesywnie wyburzane i w 2019 roku ostatnie z nich przestały istnieć. Inwestor planuje zbudować tam 481 mieszkań i 13 lokali usługowych. Standardowo pod budynkiem znajdzie się parking podziemny. Spółka w dokumentach firmowych planowała realizację inwestycji w 2027 roku.
Uwagi i skarga
Pod koniec lipca do wojewody trafiło odwołanie od decyzji prezydenta. Skarżąca, współwłaścicielka jednej z działek w tym rejonie, zarzuciła urzędowi m.in. pozbawienie prawa do czynnego udziału w procesie administracyjnym, pominięcie stanowiska Regionalnego Zarządu Infrastruktury (wojsko) czy też naruszenie zapisów planu miejscowego oraz praw sąsiadów planowanego przedsięwzięcia. Pojawiła się również kwestia zanieczyszczenia gleby, ale w tym przypadku całość była nadzorowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i remediacja gruntów została zakończona w 2019 roku. W skardze zażądano uchylenia pozwolenie na budowę i umorzenia postępowania.
Warto dodać, że uwagi RZI dotyczyły tego, że ich kompleks stanowi teren zamknięty i zastrzeżony. – Realizacja inwestycji z uwagi na jej położenie i charakter tworzy ryzyko inwigilacji, a także może utrudniać zachowanie zdolności operacyjnych kompleksu oraz zapewnienie ochrony samego obiektu (…) – widnieje w piśmie wojskowych.
Specjalna procedura
Urząd wojewódzki ustalił jednak, że skarżąca nie mogła być stroną postępowania, ponieważ stroną była wspólnota mieszkaniową, do której ona również należy. Skarżąca mogłaby być osobną stroną, jeśli wystąpiłyby odpowiednie warunki. Wojewoda, w oparciu o dotychczasową judykaturę, uznał, że takie przesłanki nie występują w tej sprawie. Właścicielka musiałaby wykazać, że inwestycja oddziałuje na jej lokal. Dlatego też kobieta nie mogła zostać uznana za stronę w sprawie. Ta decyzja może zostać zaskarżona w sądzie administracyjnym.
Inwestorem jest Art.Locum – łódzka spółka notowana na giełdzie. Do roku 2023 w Krakowie grupa wybudowała dwa projekty mieszkaniowe: Zielona Galicja i Nowe Dąbie, gdzie znalazło się w sumie 1136 lokali.