Kiedy Unity Centre zacznie żyć? [Rozmowa]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Za kilka miesięcy na terenie Unity Centre mają zostać otwarte pierwsze kawiarnie. Trwają poważne rozmowy z operatorem punktu widokowego na szczycie wieży. Niewielkie zmiany zajdą też na głównym betonowym placu kompleksu, będzie więcej zieleni – mówi Magdalena Zielińska-Warszawa, członek zarządu GD&K Group.

Łukasz Jeżak, LoveKraków.pl: W ostatnim czasie Unity Centre stało się bardziej obiektem kultury aniżeli biznesu. Niedawno zakończono wystawę grafiki, wcześniej zorganizowano festiwal na cześć Zbigniewa Wodeckiego. Kompleks żyje też intensywnie na Instagramie. Wydaje się, że w biznesie niewiele się dzieje.

Magdalena Zielińska-Warszawa, GD&K Group: Obserwujemy bardzo duże ożywienie również na rynku najmu, który powoli wraca do normy po wstrząsie, jakim był wybuch pandemii COVID-19 i związane z tym lockdowny. W lipcu podpisaliśmy umowę najmu z dużą międzynarodową korporacją, która otwiera swoje operacje w Krakowie i wybrała nasz budynek na swoją siedzibę. Ponadto, aktualnie negocjujemy trzy umowy najmu z dużymi partnerami oraz jesteśmy na etapie podpisywania listów intencyjnych z kolejnymi firmami.

Sytuacja na rynku biurowym nieco się poprawia. W II kw. 2021 roku największy popyt na biurowce wśród rynków regionalnych odnotowano właśnie w Krakowie. Jaki jest poziom komercjalizacji Unity Centre? Jakie firmy operują w obiekcie poza dołączeniem Autodesk i Novatek w ubiegłym roku?

Potwierdzam, że w Krakowie znów widać popyt na biurowce. Widzimy, że rynek się odbudowuje, ludzie chcą wracać do biur i spotykać się także w pracy, czego najlepszym przykładem jest bardzo duże zainteresowanie naszym kompleksem. Jesteśmy w bardzo optymistycznym nastroju.

Grupa UNIQA w ubiegłym roku przejęła 85 proc. udziałów projektu. Czy po dołączeniu nowego inwestora, plany rozwojowe kompleksu uległy zmianie?

Nowy inwestor zasadniczo kontynuuje wcześniejsze plany rozwojowe kompleksu. Planujemy nieco zmienić sam Unity Square [główny betonowy plac pomiędzy budynkami – red.], dodając tam więcej zieleni, niż było to uprzednio planowane. Aktualne trendy pokazują, że należy limitować ilość betonu i kamienia we wspólnych przestrzeniach miejskich, więc odpowiedzią na to będzie nowa aranżacja placu, nad którą intensywnie pracujemy.

Mieszkańcy nieustannie pytają o jedno: kiedy uruchomicie punkt widokowy (Unity Eye) na szczycie wieży? Gdzie są ogródki kawiarniane, restauracje i usługi, które według zapowiedzi miały działać na terenie kompleksu? Kiedy Unity Centre zacznie żyć?

Jak wszystkim doskonale wiadomo, branża gastronomiczna jest jedną z tych, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii. Jesienią w Unity Centre otwarte zostaną pierwsze kawiarnie. Dotychczas nasi najemcy bardzo obawiali się uruchomienia nowych placówek, gdyż zdalna nauka na Uniwersytecie Ekonomicznym [który sąsiaduje bezpośrednio z kompleksem – red.], a także praca naszych najemców, utrudniała im zdobycie odpowiedniej ilości klientów.

Ponieważ sytuacja wraca do normy, tu też jesteśmy optymistami i zakładamy, że już niedługo będziemy obserwować duży ruch w naszym kompleksie. Jeśli chodzi o Unity Eye, jesteśmy na etapie poważnych rozmów z potencjalnym najemcą, który będzie operatorem tej przestrzeni.

Na jakim etapie znajdują się prace nad uruchomieniem apartamentowca oraz hotelu Radisson Red? W końcu to nieodzowna część kompleksu zajmująca aż dwa budynki.

Jesteśmy na etapie przygotowania prac wykończeniowych dla tych obiektów. Branża hotelowa i apartamentowa podobnie jak pozostałe, wcześniej wspomniane, nabierają wiatru w żagle po pandemii i liczymy na to, że w naszym przypadku będzie podobnie. Turyści powoli wracają do Krakowa, chcemy, aby te obiekty mogły im służyć.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus