Klaster innowacji na Zabłociu jest już gotowy. Czekamy na wybór operatora

fot. krzysztof kalinowski/Lovekrakow.pl

W czerwcu oddano do użytkowania klaster innowacji społeczno-gospodarczych na Zabłociu. Obiekt rozpocznie pełną działalność dopiero w przyszłym roku, gdy zostanie wybrany operator. Wielu chętnych na zarządzanie klastrem nie ma.

 W czwartek w obecności prezydenta klaster innowacji zostanie przedstawiony mieszkańcom. Faza budowy zakończyła się w czerwcu, jednak zanim obiekt zacznie tętnić życiem, czeka go kompleksowe wyposażenie oraz wybór operatora.

Jak informuje biuro prasowe urzędu miasta, budynek B (ten mniejszy ceglany) ma rozpocząć działalność w czwartym kwartale tego roku. Tam przewidziano realizację usług miejskich.

Jeśli chodzi o główny budynek, to rozpoczęcie jego działalności jest uzależnione od terminu wyboru operatora. W kwietniu ogłoszono przetarg, do którego zgłosiły się tylko dwie firmy – to konsorcjum dwóch prywatnych spółek i Krakowski Park Technologiczny. Operator ma zostać wybrany do końca roku.

Niewielu chętnych na zarządzanie klastrem

Dlaczego tak niewiele podmiotów jest zainteresowanych sprawowaniem funkcji operatora klastra? Magistrat tłumaczy to zmianami, jakie zaszły w sferze społeczno-gospodarczej od momentu rozpoczęcia projektu dwa lata temu. We wcześniejszym dialogu uczestniczyło osiem podmiotów potencjalnie zainteresowanych zarządzaniem klastrem.

– Nie bez znaczenia jest też fakt, że formuła partnerstwa publiczno-prywatnego nie zyskała w naszym kraju szczególnej popularności, pomimo że jest ona odpowiednia dla dużych i złożonych przedsięwzięć. Dość wspomnieć historię podobnego, choć o mniejszej skali, projektu Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, czy operatora Wałbrzyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości w Wałbrzychu – wyjaśnia biuro prasowe urzędu miasta.

– Klaster stanowi przedsięwzięcie o dużym stopniu złożoności. Operator będzie miał za zadanie nie tylko zarządzanie obiektami klastra i najmem przestrzeni, ale przede wszystkim realizację zadań programowych – dodaje urząd miasta.

Na zadania programowe klastra składają się m.in. poprawa dostępności do usług organizacji społecznych i działania na rzecz przedsiębiorczości, tak by stworzyć warunki dla włączenia społecznego i zawodowego mieszkańców. W tej lokalizacji ma powstać „wielofunkcyjne centrum innowacji, przyczyniające się do pobudzenia aktywności społecznej, obywatelskiej i zawodowej mieszkańców”.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze