Klienci Bonarki odpoczną nad wodą [WIZUALIZACJE]

Wizualizacja zbiornika fot. TriGranit

Firma Trigranit przygotowuje się do kolejnej dużej inwestycji przy ulicy Puszkarskiej. Oprócz zapowiedzi budowy trzech biurowców firma zdecydowała się na zagospodarowanie terenu wokół zbiornika retencyjnego. Koszt inwestycji to około 300 tysięcy euro.

Zbiornik retencyjny powstał w 2009 roku. Jego zadaniem jest gromadzenie wód deszczowych z połowy dachu centrum handlowego Bonarka City Center oraz z dachów pobliskich biurowców. Akwen skonstruowany jest w taki sposób, by poziom wody nigdy nie był nizszy niż jeden metr. Wszystko, co powyżej, to woda deszczowa, pojawiająca się w momencie intensywnych opadów. Wówczas jest ona przepompowywana do kanalizacji miejskiej.

Spotkania i imprezy

Miejsce to nie wygląda obecnie zbyt okazale, ale niedługo wszystko ma się zmienić. Inwestor planuje zagospodarować okoliczny teren, tak by mógł się stać się on miejscem wypoczynku dla klientów galerii handlowej i pracowników biurowców.

– Nasze działania będą prowadzić do powstania sceny o powierzchni około 300 mkw., która będzie mogła być wykorzystywana jako miejsce spotkań i eventów. Dodatkowo wzdłuż i wokół zbiornika postawimy ławki oraz stworzymy drogę umożliwiającą spacerowanie. Oczywiście całość zostanie oświetlona – informuje Robert Kowalski, menadżer projektów w TriGranit.

Inwestycja zakłada także stworzenie schodów z betonowych bloków czy montaż zewnętrznego nagłośnienia. Dostęp do zbiornika zostanie poprowadzony zarówno z tarasu przy budynku F, jak z budynku E oraz z centrum handlowego. Koszt inwestycji to około 300 tysięcy euro.

– Zbiornik w przeciągu siedmiu lat uległ degradacji, dlatego podjęliśmy decyzję o jego przebudowie. Obecnie jesteśmy na etapie uzyskania pozwolenia na realizację inwestycji. Planujemy rozpocząć prace jeszcze w lipcu, zaraz po uzyskaniu pozwolenia. Efekty będą widoczne pod koniec września tego roku –  zapowiada Kowalski.

Drzewo z okazji narodzin dziecka

Istotną informacją jest również to, że przy ulicy Puszkarskiej, po przeciwnej stronie biurowców B4B, powstanie jeden z sześciu planowanych Parków Krakowian. Ma to być miejsce, gdzie mieszkańcy naszego miasta będą mogli zasadzić drzewo dla upamiętnienia narodzin swojego dziecka. Na stworzenie parku przewidziano około 3 ha, z możliwością poszerzenia nawet do 14 ha.

Przy wyborze lokalizacji kierowano się przede wszystkim tym, aby działka należała do miasta, miała dostęp do komunikacji miejskiej i była objęta planem miejscowym, przewidującym przeznaczenie na zieleń. Ważne było także to, by możliwe okazało się rozszerzenie działki w przypadku dużego zainteresowania ze strony Krakowian. – Chcemy, aby mieszkańcy nie musieli jeździć z jednego końca miasta na drugi, żeby zobaczyć, jak rośnie posadzone przez nich drzewo – motywowała wybór lokalizacji Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie