Kompleks biurowy High5ive ukończony po 6 latach [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

High5ive przy ul. Pawiej to jeden z największych kompleksów biurowych w Krakowie – 70 000 mkw. powierzchni biurowej. W końcu ostatni, piąty budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie, a wraz z nim zakończono inwestycję, którą rozpoczęto realizować w 2016 roku.

– Realizacja High5ive dobiegła końca. Ten projekt jest doskonałym odzwierciedlaniem filozofii Skanska w zakresie tworzenia biur. Dla jednych mogą to być tylko budynki. Dla nas to miejsca pełne ludzi, relacji, historii oraz innowacji – mówi Marcin Pędrak, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska, odpowiedzialnej za inwestycję.

Obecnie w biurowcach High5ive rezyduje 26 najemców. To takie firmy jak m.in. Amway, Ocado Technology, Shell Energy, Accenture, Qualtrics czy PwC.

Ostatni, piąty budynek kompleksu oferuje najemcom ponad 11 000 mkw. powierzchni biurowej i cała została już wynajęta przez takie firmy, jak Zooplus, Spyrosoft czy Business Link, operatora biur elastycznych, który jest obecny również w innych budynkach High5ive.

– To tu, w elastycznych przestrzeniach Business Link, rozwijają się mniejsze firmy czy start-upy, a duże korporacje poszukują dodatkowych miejsc dla swoich pracowników – dodaje Marcin Pędrak.

Wszystkie budynki kompleksu zostały sprzedane inwestorom. Ostatni z nich nabyła firma Stena Real Estate BV na początku 2022 roku.

– High5ive jest projektem wyjątkowym, mogliśmy tu stworzyć zupełnie nową, funkcjonalną przestrzeń. To miejsce, wcześniej niezagospodarowane, stało się biznesowym sercem stolicy Małopolski. Nasza inwestycja nie tylko zaoferowała najwyższej jakości biura, ale również – co jest dla nas bardzo ważne – zwróciła ten fragment miasta mieszkańcom Krakowa – mówi przedstawiciel Skanska.

Z korzyścią dla mieszkańców

High5ive nie służy wyłącznie pracownikom biurowym. W ramach inwestycji deweloper stworzył zielone strefy z małą architekturą, boisko do koszykówki oraz audytorium, które zostały oddane do dyspozycji mieszkańców.

– Wokół kompleksu położono antysmogowy chodnik z zielonego betonu, który redukuje szkodliwe dla ludzi związki pochodzące ze spalin samochodowych. Stworzyliśmy też otwarte dla wszystkich centrum rowerowe, gdzie znajduje się kilkaset miejsc postojowych dla jednośladów, stacje naprawy i prysznice – czytamy w komunikacie Skanska.

Deweloper zainwestował także w sferę wizualną. W obrębie kompleksu, na północnej elewacji Galerii Krakowskiej powstał mural inspirowany twórczością Stanisława Lema, jego powierzchnia liczy blisko 900 mkw.

– High5ive wniósł na krakowski rynek biurowy nową jakość, dostarczając technologie i innowacje, które doceniają firmy zarówno o lokalnym, jak i międzynarodowym zasięgu. Powierzchna biurowa ostatniego budynku kompleksu była już w pełni wynajęta, gdy wieszaliśmy na nim symboliczną wiechę w maju 2021 roku. To dla nas najlepszy dowód na to, że biznes chce rozwijać się w Krakowie, a biura są jednym z kluczowych elementów wspierających ich w tym procesie. Są one przede wszystkim miejscem, w którym ludzie się spotykają, integrują, wymieniają myślami, inspiracjami – podsumowuje dyrektor projektu Marcin Pędrak.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto