Kompleks hotelowy i pierwsze biuro na Wiśle [ZDJĘCIA]

wotel fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dwa lata temu w Krakowie ruszył projekt, który miał na celu stworzyć i uruchomić hotele na wodzie. Jakie są wyniki tego eksperymentu?

Łukasz Jeżak, LoveKraków.pl: Projekt teoretycznie dobiegł końca w sierpniu. Co będzie dalej z hotelami pływającymi po Wiśle?

Krzysztof Kiersztyn, Wotel: Jeden z etapów projektu w Krakowie się zakończył – pływające hotele powstały i są zacumowane przy hotelu Forum. Jednakże w sensie modułowej konstrukcji na wodzie, mającej wiele możliwych funkcji i zastosowań, rozwój projektu Wotel dopiero się zaczyna i nie będzie dotyczył tylko Krakowa czy Polski – w skali światowej wypływa aktualnie na szerokie wody.

Projekt unijny został wydłużony w czasie. Jego realizacja planowo zakończy się w pierwszej połowie 2021 roku.

Ostatnio do zwodowanych barek dołączyły trzy kolejne, a wkrótce ma do nich dołączyć barka gastronomiczna.

Barki zostały połączone ze sobą tworząc jeden obiekt. Istotnym elementem całego kompleksu będzie restauracja, którą wybudowaliśmy dla inwestora zewnętrznego. Wotel jest jedynie wykonawcą konstrukcji, natomiast operatorem będzie znana i bardzo lubiana przez krakowian restauracja.

Czy Wotel jest użytkowany? Jak wiele osób miało okazję przespać się w tym miejscu?

Aktualnie prowadzimy testy, w których wzięło udział już kilkadziesiąt osób – część z nich to inwestorzy, którzy zdecydowali się zakupić nasze jednostki pływające, a część to nasi goście i pracownicy. Mieszkańcy użytkowali Wotele zarówno przez kilka dni, jak i przebywali w nich w formie najmu długoterminowego.

Wotele zaczynają tętnić życiem. W jednej z jednostek już od kilku dni mieści się część naszego biura projektowego – inżynierowie na bieżąco będą sprawdzać zacumowanie i elementy konstrukcji. Jest to pierwsze w Krakowie biuro na wodzie, więc można powiedzieć, że otwieramy tym samym zupełnie nowy etap.

Czy tego rodzaju przedsięwzięcie zainteresowało szersze grono odbiorców i inwestorów?

Zainteresowanie jest bardzo duże. Wkrótce powinniśmy podpisać umowę na realizację kompleksu we Wrocławiu, który będzie składał się z hotelu i akademika. Mamy dograne warunki umowy, procesujemy aktualnie zgody na cumowanie.

Kolejną lokalizacją w Polsce, w której będzie funkcjonował Wotel, jest Stary Port w Poznaniu. Oprócz tego aktualnie projektujemy obiekt, który będzie pełnił funkcję showroomu jednej z marek modowych w Paryżu na Sekwanie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki