Koszty najmu rosną w zawrotnym tempie. W Krakowie jest drożej o ponad 30%

fot. krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

Kraków znajduje się w czołówce miast, w których koszt najmu mieszkania rośnie najszybciej. Wynajem w stolicy Małopolski podrożał o 22% w porównaniu do stycznia tego roku i aż o 36% względem marca 2021 roku – wynika z raportu Expandera i rentier.io. Przeciętna cena najmu mieszkania o pow. 50 mkw. w Krakowie wynosi 2,7 tys zł.

Główną przyczyną tych wzrostów jest ogromny popyt ze strony uchodźców. Na rynku najmu jest za mało mieszkań, aby go zaspokoić. Ofert mieszkań na wynajem na portalach jest coraz mniej – mówi Jarosław Sadowski, analityk Expander Advisors.

– W kwietniu w analizowanych przez nas 15 miastach potencjalni najemcy mogli wybierać spośród 18 tys. unikalnych ofert. Jest to najniższy poziom, odkąd publikujemy nasze raporty, czyli od marca 2019 roku. Mówimy tu o sumie ofert, które były aktywne w kwietniu. Jeśli ktoś chciał przejrzeć ofertę na konkretny dzień, to miał jeszcze mniej mieszkań do wyboru – wyjaśnia Anton Bubiel, analityk rentier.io.

Dla porównania, rok temu, w kwietniu 2021 roku, aktywnych ofert na portalach było prawie 54 tys. Oznacza to spadek o ponad 65% rok do roku.

W Krakowie najem zdrożał o 36%

Spadek podaży przy stale wysokim popycie doprowadził do kolejnego wzrostu cen. W porównaniu do kwietnia 2021 roku stawki czynszu wzrosły średnio o 24%. Rekordzistą jest Wrocław, gdzie w ciągu 12 miesięcy koszty najmu wzrosły aż o 43%. O ponad 30% drożej jest w Krakowie (+36%), Gdyni (+34%) oraz Gdańsku (+32%).

– Główną przyczyną wzrostu kosztów najmu jest atak Rosji na Ukrainę i związany z tym napływ uchodźców uciekających przed wojną. W bardzo krótkim czasie pojawił się ogromny popyt, który nie może być w pełni zaspokojony. Problem ten może się nasilać ze względu na bardzo wysokie stopy procentowe – wyjaśnia Jarosław Sadowski.

comments powered by Disqus