Kraków wybuduje 650 mieszkań komunalnych. Rząd da 120 mln zł

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Władze Krakowa chcą, we współpracy z rządem, wybudować prawie 650 mieszkań komunalnych. Inwestycje miałyby kosztować ok. 140 milionów złotych, z czego 80% procent pochodziłoby z budżetu państwa.

Wicepremier Jarosław Gowin, który w piątek wspólnie z wiceprezydentem Krakowa wystąpił na konferencji prasowej, mówił że z problemem braku mieszkań zmagają się wszystkie rządy od 1989 roku. Podkreślił, że są szacunki mówiące o tym, że w Polsce istnieje potrzeba budowy nawet dwóch milionów mieszkań.

– Widzimy, że w najbliższych latach liczba mieszkań powstających nie tylko na wolnym rynku, ale także mieszkań społecznych, komunalnych radyklanie wzrośnie – powiedział Gowin. Realną pomocą dla samorządów mają być bezzwrotne dotacje w wysokości 80% wartości inwestycji (wcześniej rząd dokładał z budżetu państwa ok. 35%).

– Mamy przygotowane trzy lokalizację, na bazie których chcielibyśmy realizować zdynamizowany rozwój mieszkalnictwa w mieście – stwierdził Jerzy Muzyk, wiceprezydent Krakowa.

Łagiewniki, Nowa Huta i Ruczaj

Największą inwestycje urzędnicy chcą przeprowadzić w Podgórzu Duchackim, pomiędzy ulicą Generała Roi a Aleksandra Kotsisa. Za ok. 55 milionów złotych miałoby powstać 360 mieszkań (średnio jedno mieszkanie kosztowałoby 152 tysiące złotych).

W Nowej Hucie, przy ulicy Padniewskiego (tuż przy Łąkach Nowohuckich) władze miasta chcą oddać ok. 110 mieszkań. Ich budowa kosztowałaby ok. 40 milionów złotych (jednego mieszkania ok. 363 tysiące złotych).

– Wszystkie te inwestycje są przygotowane na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, więc nie ma problemów z koniecznością pozyskiwania warunków zabudowy. Nie będzie też konfliktu natury społecznej dotyczącej funkcji tych obszarów, bo są one przewidziane pod tego typu budownictwo mieszkaniowe – tłumaczył Jerzy Muzyk.

Trzeci projekt miałby być zrealizowany na Ruczaju, przy ulicy Kolistej. W sumie mogłoby powstać tam 174 mieszkań o wartości 45 milionów złotych (średnio budowa jednego mieszkania kosztowałaby ok. 260 tys. złotych).

Zastępca prezydenta Jacka Majchrowskiego szacuje, że inwestycje udałoby się zrealizować do czterech lat.

– Do samego Krakowa rocznie wpływa od 400 do 600 wniosków o lokal z zasobów komunalnych, natomiast czas oczekiwania niestety wynosi od trzech do pięciu lat. To zdecydowanie za duży okres i w związku z tym wszelkie instrumenty wsparcia inwestycji są konieczne – powiedziała Anna Kornecka, wiceminister rozwoju.

comments powered by Disqus