Przebudowa Poczty Głównej na hotel. Konserwator wydał zgodę, teraz czas na miasto

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pozytywnie zakończyło się postępowanie prowadzone z wojewódzkimi służbami konserwatorskimi. Właściciel Poczty Głównej musi jeszcze uzyskać pozwolenie na przebudowę budynku.

W 2019 roku firma Orange sprzedała należący wcześniej do Telekomunikacji Polskiej budynek Poczty Głównej. Zabytek kupił czeski fundusz inwestycyjny Zeitgeist Asset Management. W listopadzie 2022 roku inwestor poinformował, że wraz z końcem roku zostanie wydana decyzja konserwatora w sprawie przebudowy kamienicy, która otworzy drogę do starań o pozwolenie na przebudowę obiektu.

Zeitgeist Asset Management planuje stworzenie tam luksusowego hotelu z około 150 pokojami. Inwesotr chciał również stworzyć ogóródek na dachu. – Historycznie ten dach był wykorzystywany do celów spotkań. Chcielibyśmy, żeby ta funkcja odżyła na nowo, a mieszkańcy mogli się tutaj spotykać i korzystać z kawiarni, ogródka, podziwiać widoki miasta – opisywał w 2022 roku architekt Andrzej Lubicz-Lisowski z pracowni DDJM.

Jeszcze jeden krok

Budynek Poczty Głównej znajduje się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków toczyły się dwa postępowania dotyczące głównego budynku oraz oficyny. Inwestor zawiesił to drugie w 2023 roku.

Natomiast od maja zeszłego roku spółka kilkukrotnie wnioskowała o przedłużenie czasu na uzupełnienie braków w dokumentacji. Wojewódzki konserwator zabytków dał czas do 29 lutego tego roku, dokumenty wpłynęły do urzędu dwa dni przed tą datą.

Postępowanie zakończyło się pozytywnie dla inwestora, który złożył 9 kwietnia wniosek o pozwolenie na przebudowę budynku Poczty Głównej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto