Krakowskie osiedle z nagrodą Fasada Roku 2022

fot. materiały prasowe

Drugi etap realizacji osiedla Fredry 6 został nagrodzony tytułem Fasada Roku 2022. Za projekt odpowiada B2 Studio.

W ramach osiedla powstanie 18 budynków wielorodzinnych. Inwestycja budowana jest na terenie dawnych zakładów ceramicznych w Łagiewnikach. Deweloper wyjaśnia, że historia tego miejsca posłużyła architektom za bazę do opracowania projektu.

Nawiązania do historii

– Podstawową rzeczą, jaką sobie przyjęliśmy jako wytyczną, siadając do prac projektowych, była urbanistyka. Ponieważ główny budynek cegielni stoi pośrodku tego terenu, to stworzyliśmy układ urbanistyczny, który z jednej strony jest bazowo regularny, ale z drugiej strony dostosowujący się do najbliższego otoczenia, stąd np. obniżona i bardziej rozdrobniona zabudowa od strony ul. Fredry w nawiązaniu do charakteru tej ulicy – mówi  architekt Józef Białasik, prowadzący biuro projektowe B2 Studio.

Białasik dodaje również, że w ramach osiedla zostało zaprojektowanych kilka typów budynków. – Tym samym udało nam się w pewnej stylistyce stworzyć wrażenie różnorodności i jednocześnie narastania w czasie. Budynek usytuowany w miejscu dawnej cegielni jest cały w „teksturze” cegły. Takim symbolicznym odniesieniem do przeszłości jest także fasada od strony ulicy – opowiada architekt.

Uhonorowany został również patron osiedla. Wzdłuż ciągu spacerowego, na poszczególnych budynkach zaprojektowane zostały murale nawiązujące do twórczości Aleksandra Fredry.

Walk o międzynarodowy tytuł

Architektura i zastosowane na osiedlu rozwiązania spotkały się z uznaniem jury ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2022 – II etap inwestycji firmy deweloperskiej Spravia, obejmujący pięć budynków trzy- i czteropiętrowych, zajął pierwsze miejsce w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”, pokonując na drodze do zwycięstwa 135 konkurentów i zakwalifikował się do rywalizacji na poziomie międzynarodowym. Tym samym w ramach Baumit Life Challenge 2024 powalczy o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki