Właściciele dwóch biurowców stojących przy ul. Mazowieckiej planowali ich przebudowę. W międzyczasie wszedł w życie plan miejscowy, który nieco pokrzyżował im plany.
Przy Mazowieckiej 25 znajduje się 10-piętrowy biurowiec połączony z pięciopiętrowymi budynkami mieszkalnymi. W budynku funkcjonowało kilka firm oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie, które obecnie znajduje się przy ul. Szlak.
Inwestor złożył do urzędu miasta wniosek o ustalenie warunków zabudowy w związku z zamierzeniem przebudowy i rozbudowy obiektu. Deweloper chciał stworzyć tam m.in. siłownię, kawiarnię czy miejsce do odnowy biologicznej. Dach natomiast miałby zostać wykorzystany jako taras użytkowy. Główna funkcja obiektu nie zmieniłaby się. 12 grudnia urząd miasta ogłosił, że postępowanie zostało przedłużone do połowy kwietnia tego roku, z uwagi na to, że sprawa nie może zostać załatwiona w terminie.
Pomysłów na Mazowiecką 25 było jednak więcej. Potencjalny inwestor złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy do przebudowy biurowca na blok mieszkalny, a także hotel czy dom studencki. W większości postępowania zostały umorzone. W przypadku jednego sprawa jest na etapie kasacji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
Co ciekawe, z informacji urzędu miasta wynika, że w toku są jeszcze cztery inny postępowania w sprawie ustelania warunków zabudowy. Dwie z nich (biurowiec miałby się zamienić w blok mieszkalny) zostały zawieszone z uwagi na śmierć stron postępowania. Trzeci dotyczył zmiany sposobu użytkowania na dom studencki czy hotel, a czwarty to ten, który opisaliśmy na początku.
Co planowała Skanska?
Nieco dalej, przy ul. Mazowieckiej 21, stoi inny, równie wysoki biurowiec, który zakupiła Skanska Residential Development Poland. Spółka nie kryła, że zamierza przerobić budynek na mieszkaniowy, jednak nie zdradzała harmonogramu i szczegołów dotyczących inwestycji.
– Trudno na ten moment podawać nam jakieś konkretne daty – nie mamy wszystkich stosownych uzgodnień, więc nie możemy określić ani kiedy zaczniemy prace, ani jaki finalny kształt będzie miała planowana przez nas inwestycja – informowała Agnieszka Karwala, starszy menadżer projektów Skanska Residential Development Poland.
Cześć planów została zawarta w negatywnej opinii zarządu dzielnicy Krowodrza z sierpnia 2023 roku. Lokalni radni w uzasadnieniu stwierdzili, że „budowa kolejnego wielopiętrowego, wielkogabarytowego budynku mieszkalnego – wysokość 36 m, liczba kondygnacji: 10, zaplanowana powierzchnia biologicznie czynna: 10-20 proc., zaplanowana liczba miejsc parkingowych: 90 – 180 – przy ulicy Mazowieckiej 21 tj. w rejonie ronda Żołnierzy Wyklętych nie ma uzasadnienia zarówno pod względem wysokości, planowanych gabarytów, jak i przyjętych ustaleń urbanistycznych i planistycznych dla tej lokalizacji”.
Radni podkreślili, że nie tylko wysokość jest problematyczna, ale również to, że zwiększy się natężenie ruchu w okolicy, a podczas prac może dojść do uszkodzenia zabytkowych budynków przy ul. Cieszyńskiej.
Urząd miasta odmówił ustalenia warunków zabudowy. Decyzja ta stała się ostateczna pod koniec października 2023 roku. Spółka złożyła też drugi wniosek o wydanie wz w sprawie tej samej nieruchomości, ale postępowanie zakończyło się na decyzji SKO, które utrzymało w mocy decyzje prezydenta o umorzeniu postępowania.
Plan miejscowy ustalił wysokość
29 grudnia 2023 roku w życie wszedł plan miejscowy „Mazowiecka”. – W sytuacji wejścia w życia ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, organ umarza prowadzone postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy jako bezprzedmiotowe – informuje Adam Bik-Multanowski, zastępca dyrektora wydziału architektury i urbanistyki UMK.
W planie miejscowym dla przyszłej inwestycji Skanski oraz drugiego inwestora maksymalna wysokość dla nowych budynków została wyznaczona na 27,5 metra (oznacza to, że wysokość biurowców nie zmieni się). Dodatkowo plan miejscowy nakazał zachowanie minimum 40 proc. powierzchni biologicznej czynnej (we wniosku Skanski o WZ było 10-20 proc.).
Radny Grzegorz Stawowy potwierdza, że dysponenci wszystkich decyzji o warunkach zabudowy oraz podmioty, których sprawy są w toku, powinni zostać poinformowani, że w związku z wejściem w życie planu miejscowego, decyzje WZ są wygaszane, a postępowania w toku umarzane. – Dobrze, że plan wszedł w życie, uchroni to ten obszar przed znaczną rozbudową omawianych budynków poprzez zmniejszenie intensywności zabudowy czy podwyższenie obszaru biologicznie czynnego – komentuje radny Stawowy.