Miasto chce sprzedać kamienicę w centrum Krakowa. Przyznaje, że jest w kiepskim stanie [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Urzędnicy chcą wystawić na przetarg XIX-wieczną kamieniczkę znajdującą się przy ul. św. Gertrudy 20. Szacunkowa cena to obecnie 5,6 mln złotych.

Dwukondygnacyjny budynek przed wojną należał do Syndykatu Polskich Hut Żelaznych. W 1958 roku decyzją sądu nieruchomość trafiła do skarbu państwa, a na początku lat 90. kamienica stała się własnością miasta.

Na parterze znajdują się lokale usługowe, które są obecnie wykorzystywane przez przedsiębiorców. Urząd informuje, że będą oni mogli prowadzić swoją działalność jeszcze przez miesiąc, do czasu rozstrzygnięcia przetargu.

Natomiast na piętrze znajdują się mieszkania, które nie są obecnie wykorzystywane. Na sprzedaż została wystawiona również sąsiednia działka, na której stoi budynek oficyny o powierzchni 58 mkw. Urzędnicy zwracają uwagę na bardzo zły stan nieruchomości.

Zły stan budynków

Budynki wymagają renowacji. Według opinii opłacalności remontu zużycie kamienicy wynikające z jej wieku jest na poziomie 85 procent. Zniszczone jest elewacja budynku, występują liczne zawilgocenia ścian i ich zagrzybienie. W nie najlepszym stanie jest również dach. Do wymiany są okna, drzwi czy posadzki, które są zapadnięte i zniszczone.

Kamienica przy ul. Św. Gertrudy 20 figuruje w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Obecnie cena nieruchomości została oszacowana na dokładnie 5,639 mln złotych, jednak urząd zastrzega, że kwota, od której zacznie się licytacja zostanie ustalona przez rzeczoznawcę.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto