Milion złotych na kolejne projekty studentów AGH

fot. materiały prasowe

Blisko 30 innowacyjnych projektów studenckich Kół Naukowych AGH otrzyma dofinansowanie w kwocie ponad miliona złotych ze środków projektu „Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza (IDUB)”. Tym razem na wsparcie finansowe mogą liczyć przedsięwzięcia z obszaru inżynierii kosmicznej, robotycznej czy konstrukcyjnej.

Z uwagi na pierwszą edycję konkursu oraz spełnienie wymaganych kryteriów przez Koła Naukowe, Komisja przyznała dofinansowanie w wysokości 100% dla wszystkich projektów aplikujących w konkursie. Tym samym na dofinansowanie o łącznej kwocie w wysokości 1 138 205,35 zł może liczyć 29 projektów studenckich.

Najwyższe dofinansowanie w kwocie ponad 160 tys zł otrzyma Koło Naukowe Geowiert na realizację projektu dotyczącego wykorzystania otworów wiertniczych do magazynowania energii oraz opracowania systemu ogrzewania na przykładzie kampusu AGH.

Innymi wysoko dofinansowanymi przedsięwzięciami są m.in. bolidy autonomiczne, spalinowe (Koło Naukowe Kinematics) czy akumulatory litowe do zastosowań w motosporcie (Koło Naukowe Mechatronics).

Makieta Krakowa dla niedowidzących, robot kanalarz i czujnik stresu

Wśród nagrodzonych projektów znalazła się także makieta 3D zabytków Krakowa dla osób z niepełnosprawnością wzroku (Koło Naukowe Metaloznawców). W ramach zadania studenci podejmą się przygotowania specjalistycznej prezentacji najciekawszych obiektów historycznych 
z przeznaczeniami dla osób słabo i niedowidzących.

Innym wyróżnionym projektem jest bezzałogowy robot inspekcyjny przeznaczony do pracy w trudnych warunkach, przede wszystkim w przewodach wodociągowo-kanalizacyjne, rurach czy studzienkach (Koło Naukowe New-Tech). Kolejny doceniony projekt to badania studentów dotyczące możliwości wykrywania stresu i zapobiegania mu za pomocą smartfonów i specjalistycznych czujników (Koło Naukowe Biometr).

- Środki finansowe z projektu IDUB są dla naszych studentów ogromnym zastrzykiem i wsparciem. Pokładamy w tych naukowych przedsięwzięciach oraz w pracach studentów ogromne nadzieje. Rozwiązania które zaproponowali są nowatorskie, twórcze i zdecydowanie odpowiadają na współczesne problemy – mówi prorektor ds. studenckich AGH, prof. Rafał Dańko.