Rozstrzygnięto III edycję programu grantowego SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy), poświęconego innowacjom w zakresie odnawialnych źródeł energii. Dwie nagrody w postaci grantów o wartości po 20 tys. zł otrzymały: Róża Łopusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej i Gabriela Hodacka z Politechniki Krakowskiej.
Jak wyjaśniają organizatorzy, program grantowy SOFIA wychodzi naprzeciw potrzebom rynku: wobec postępujących zmian klimatycznych zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii jest już koniecznością. Dlatego firma ONDE już trzeci rok z rzędu wspiera finansowo studentów i młodych naukowców, którzy mają pomysły na zieloną transformację i efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Najciekawsze inicjatywy są nagradzane. Jego laureaci mogą wykorzystać granty na prace badawcze czy wykonanie prototypu swoich pomysłów.
– Jesteśmy przekonani, że warto dawać szanse młodym innowatorom i angażować ich w realny rozwój technologii związanych z zieloną energią. Każda inicjatywa w obszarze OZE, która wykracza poza ramy programu studiów, może przynieść pomysłodawcom korzyści zawodowe, a społeczeństwu lepsze, ekologiczne jutro – mówi Bogusław Pieczykolan, dyrektor działu rozwoju projektów własnych OZE w ONDE i juror programu.
Ekologiczna alternatywa
Róża Łopusiewicz to studentka Akademii Górniczo-Hutniczej i członkini Koła naukowego AGH Solar Plane – organizacji, w której będzie realizowała zwycięski projekt, czyli bezzałogowy samolot solarny.
Łopusiewicz przeznaczy grant na szczegółową analizę swojego pomysłu pod kątem możliwości technicznych oraz ograniczeń, a także na konstrukcję prototypowego 6-metrowego drona zasilanego energią słoneczną. Studentka liczby na to, że znajdzie on wiele zastosowań jako ekologiczna alternatywa dla klasycznych bezzałogowców.
Gabriela Hodacka z Politechniki Krakowskiej, która zaproponowała stworzenie nowej technologii recyklingu i regeneracji grafitu z zużytych baterii i akumulatorów. Projekt „Czarna strona Zielonej Transformacji” ma przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów elektronicznych na wysypiskach.
Autorka zwróciła uwagę w swoim zgłoszeniu, że baterie pełnią istotną rolę w zaspokajaniu potrzeb energetycznych i są kluczowym czynnikiem umożliwiającym zrównoważony rozwój, promowanie zielonej mobilności, wytwarzanie czystej energii oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Prognozuje się, że w nadchodzących latach popyt na baterie znacząco wzrośnie, co sprawi, że rynek baterii będzie odgrywał coraz ważniejszą rolę na skalę globalną. Dlatego konieczne jest także podjęcie działań w zakresie gospodarowania zużytymi bateriami i akumulatorami, których istotnym komponentem jest grafit – w bateriach stanowi on 40 proc. ich całkowitej masy. Odzyskany i zregenerowany proszek grafitowy będzie można ponownie wykorzystać.