Nowa Huta. Więcej wolności w parku kulturowym

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na środowej sesji rady miasta został zaprezentowany projekt uchwały zmieniający pewne zapisy w Parku Kulturowym Nowa Huta.

Od listopada 2022 roku część Nowej Huty znalazła się pod ochroną, jaką zapewnia park kulturowy. Zrodziło to jednak kilka problemów, które podnosili nie tylko przedsiębiorcy działający na tym terenie, ale również instytucje kultury i oświaty.

Wnioski trafiły do urzędników, którzy przygotowali nowelizację uchwały. Projekt dopuszcza rekonstruowanie historycznych neonów, a także montaż nowych szyldów w formie neonów powyżej linii parteru i na dachach budynków.

Co w menu?

Obszar parku kulturowego
Obszar parku kulturowego

Poluzowane zostaną również przepisy dotyczące przeszkleń – chodzi o możliwość umieszczania dekoracji okolicznościowych i prac plastycznych (w przypadku np. przedszkoli czy klubów seniora), menu (w przypadku lokali gastronomicznych) czy informacji o aktualnym wydarzaniu artystycznych w domu kultury czy klubie muzycznym.

Natomiast sprzedawcy będą mogli wystawiać owoce i warzywa przed sklepem, gdzie prowadzą handel. W projekcie znalazły się również regulacje dotyczące sytuowania paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych na budynkach wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.

Radni przyjęli nowelizację w środę. – Przepisy, które zmieniamy, są w większości na wniosek ludzi i przedsiębiorców. Ustaliliśmy, że uchwały o parkach kulturowych muszą być na bieżąco sprawdzane, tak by wspólnie z mieszkańcami wprowadzać poprawki, jeśli jakieś zapisy mogły stwarzać problemy. Dlatego prezydent przygotował propozycję zmian, które powinniśmy przyjąć – mówi wiceprzewodniczący rady miasta Michał Drewnicki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta