Nowa przestrzeń dla krakowskich startupów. 140 biur czeka na najemców w High5ive

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W marcu Business Link i Skanska wspólnie uruchomiły w Krakowie nową przestrzeń biznesową w centrum miasta. Na blisko 4 tys. m2 kompleksu biurowego High5ive powstało 140 biur, 24 miejsca w strefie coworkingowej i pięć sal konferencyjnych.

Miejsce nie tylko dla korporacji

Nowy Business Link mieści się na pierwszym i drugim piętrze budynku High5ive przy ul. Pawiej, w okolicy Dworca Głównego. Jego klienci mogą korzystać z przestrzeni coworkingowej, biur, sal konferencyjnych, a także stref wspólnych. Firmy, które chcą skorzystać z biur i przestrzeni, mogą wynająć je na minimum trzy miesiące, natomiast okres wypowiedzenia wynosi miesiąc. Taki pakiet komórkowy dla firm tymczasowych kosztuje 600 zł. W High5ive dostępne są również biura jedno lub kilkuosobowe. Cena wynajmu takich biur w zależności od powierzchni waha się od 2,5 do 4,5 tys. zł.

– Jak widać bariera wejścia jest minimalna, dzięki czemu otwieramy się nie tylko na korporacje czy duże zespoły projektowe, ale także na małe startupy i freelancerów – mówi Dariusz Żuk z Business Link w Krakowie. – Naszym głównym celem było stworzenie miejsca w formule rynku, agory, która pozwoli stworzyć pewne miejsce spotkań, wymiany myśli i kreatywnych pomysłów. Chcemy, aby każdy mógł tutaj wejść i skorzystać z tych biur i popracować na równych prawach, jak pracownik korporacji.

Wygoda, design, akcenty roślinne

Projekt przestrzeni biurowej Business Link i Skanski, przygotowała Pracownia Architektury i Urbanistyki FBT przy współpracy z Fruit Orchard. We wnętrzu High5ive znalazły się biura, sale konferencyjne dostępne całą dobę i przestrzenie wspólne ze strefami chill outu, gdzie użyto specjalnych materiałów, akcentów roślinnych, które według projektu miały stworzyć sprzyjające otoczenie do pracy. W planach inwestora jest również zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy biurowcami High5ive. Na placu między budynkami pojawiło już duże siedzisko otoczone zielenią i małą architekturą. W pobliżu znalazł się otwarty parking na rowery. Przed wejściem powstał również mural inspirowany twórczością Stanisława Lema.

Dziesięć lat temu – 14 przestrzeni, dziś – 14 tysięcy

High5ive to druga lokalizacja Business Link w Krakowie. Poprzednie biura firmy znajdowały się przy ul. Mogilskiej 65, z których oferty korzystali m.in. Uber, Brand24 czy Groupon. Kolejne lokalizacje mają powstać we Wrocławiu, ale także za granicą, m.in. w Pradze, a także na rynku węgierskim i rumuńskim.

– Wszelkie prognozy wskazują, że popyt na powierzchnie biurowe w Polsce dynamicznie rośnie – mówi Jarosław Bator, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Skansa i COO w Business Link. – Jeszcze dziesięć lat temu w skali globalnej było czternaście takich przestrzeni, teraz ocenia się to na czternaście tysięcy. W 2022 roku szacujemy, że będzie ich około trzydzieści tysięcy.

– Nie ma w tym nic dziwnego. Podejście pracownika do miejsca, w którym wykonuje codzienne obowiązki wciąż się zmienia. Jest wiele firm, w których nawet prezes nie ma już własnego biurka, pracuje w przestrzeni wspólnej na wygodnej kanapie. To nowy model, w którego kierunku wszyscy zmierzamy – mówi Żuk.