Nowe życie poszpitalnego kompleksu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przy ul. Witkowickiej planowany jest kompleks dla seniorów. Inwestor wystąpił o pozwolenie na budowę kolejnych obiektów.

Na terenie byłego szpitala okulistycznego, który wraz z parkiem tworzy kilkuhektarowy kompleks, powstanie miasteczko dla seniorów. Oprócz domów dla osób starszych, znajdą się tam różnego rodzaju usługi, strefy rekreacji, a także przychodnie i specjalistyczne kliniki, które mają być prowadzone przez profesjonalne podmioty medyczne.

W projekcie znaleźć można krytą pływalnię, korty tenisowe czy sale do ćwiczeń. Również zewnętrzna część obiektu zostanie przystosowana do osób starszych – pojawią się tam alejki z ławeczkami czy wieża obserwacyjna. Na terenie kompleksu powstanie też hotel dla rodzin rezydentów.

– Nawierzchnia, teren zielony jak i same istniejące budynki ulegną rewitalizacji i adaptacji dla potrzeb osób starszych. Budynki zabytkowe zostaną wyremontowane zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, a część istniejących, które nie są zabytkami, zostanie przebudowana i zagospodarowana na nowo. Planuje się również budowę nowych budynków – informują architekci z biura Archi-Vision, które zajmowało się projektem kompleksu.

Przebudowa, budowa, rozbiórka

Część budynków pozostanie, ale musi zostać gruntowanie zmodernizowana. Taki los czeka budynek dawnego oddziału leczenie zeza. Wniosek w sprawie przebudowy trafił do urzędu miasta pod koniec lutego i do tej pory nie został rozpatrzony.

Kolejny wniosek, jaki trafił na biurka urzędników dotyczy stworzenia dwóch budynków pod nazwą „Centrum Seniora 1”. Zgodnie z opisem we wniosku, będą to pensjonaty wspomagane zapleczem ambulatoryjnym i rehabilitacyjno-medycznym. Pod obiektami znajdą się garaże podziemne z windami samochodowymi. Projekt zakłada również stworzenie terenów rekreacyjnych. Nowe budynki mają powstać w centralnej części kompleksu od ul. Dożynkowej.

Inwestor dysponuje natomiast pozwoleniem na rozbiórkę dawnej kuchni i pralni centralnej dawnego kompleksu szpitala okulistycznego. Urząd wydał zgodę w tej sprawie w jesienią 2022 roku.

Historia okulistyki krakowskiej

Szpital okulistyczny w Witkowicach został założony w 1918 roku. Do 1949 roku leczone były tam jedynie dzieci chore na jaglice – przewlekłego zapalenia rogówki i spojówek, które nieleczone mogło doprowadzić do utraty wzroku. Natomiast w 1927 roku mali pacjenci szpitala cudem ocaleli po wybuch pobliskiej prochowni.

W latach 50. XX wieku placówka została przekształcona w Wojewódzki Szpital Okulistyczny (później zamieniono przymiotnik wojewódzki na krakowski), z ponad 300 łóżkami. Do 1964 roku działały tam już cztery oddziały: leczenia gruźliczych schorzeń oczu, zeza, reumatologii dziecięcej i okulistyki ogólnej. W 1967 powstała tam przychodnia. Szpital dalej rozwijał się w latach 70.

W marcu 2012 roku placówka została przeniesiona na Wzgórza Krzesławickie, natomiast teren o powierzchni 12 hektarów należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego, został sprzedany za ponad 20 mln złotych Przedsiębiorstwu Budowlano-Handlowo-Transportowemu „Edmund Leś”. Jest to drugi obok Starej Ceglarni projekt firmy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony