Nowy rok, nowe mieszkanie? Ekspert mówi o ożywieniu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po grudniowym marazmie na rynku nieruchomości, eksperci zauważyli ożywienie. Dotyczy to m.in. rynku krakowskiego.

Koniec roku dla rynku nieruchomości nie był najlepszy pod względem liczby transakcji. Są jednak pozytywne sygnały. – W styczniu deweloperzy sprzedali więcej nowych mieszkań niż w grudniu. Jednak jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, że popyt na nie jest już na fali wznoszącej – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Z danych portalu wynika, że w siedmiu największych miastach sprzedano 3,8 tys. mieszkań, co oznacza 37-procentowy wzrost względem grudnia 2024. Natomiast średnia z całego roku to 4,1 tys. lokali sprzedawanych miesięcznie. Marek Wielgo zwraca uwagę, ze nie wszędzie doszło do wzrostu popytu. Obecnie najwięcej na rynku dzieje się w Krakowie i Poznaniu.

Więcej mieszkań, cena stoi

Widoczny jest też ruch w kwestii kredytów. Zakończyło się bowiem oczekiwanie na rządowe propozycje w tej materii.

– Niezdecydowanie rządu w tej kwestii najpewniej przypomniało wielu stare ludowe porzekadło: „Umiesz liczyć? Licz na siebie”. W tej sytuacji prawdopodobnie coraz więcej osób dojdzie do wniosku, że nie ma sensu dłużeć zwlekać z decyzją zakupową, skoro wybór mieszkań jeszcze nigdy nie był tak duży, a deweloperzy kuszą różnego rodzaju bonusami i nawet kilkuprocentowymi obniżkami cen – twierdzi ekspert. Ostatecznie rząd zakomunikował uruchomienie programu „Klucze do mieszkania”, który zakłada wsparcie dla zakupu mieszkań i domów z rynku wtórnego czy działki pod budowę domu.

Z danych portalu wynika, że w ubiegłym miesiącu na terenie Krakowa dostępnych było 9,6 tys. mieszkań (o 200 więcej niż w grudniu), a średnia cena pozostała na poziomie 16,6 tys. zł za metr kwadratowy. Mieszkań o cenie do 500 tys. złotych jest obecnie na rynku nieco ponad 400.

Jak to wygląda w regionie?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w styczniu 2025 r. najwięcej mieszkań oddanych do użytkowania oraz tych, których budowę rozpoczęto, a także na których budowę wydano pozwolenia, odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio: 3,3 tys., 3,8 tys., 3,3 tys. mieszkań). W Małopolsce wynik ten wygląda następująco: 1,1 tys. oddanych to użytkowanie mieszkań i 1,3 tys. rozpoczętych budów. Deweloperzy uzyskali również pozwolenie na realizację 2 tys. lokali.

W całym kraju w styczniu oddano do użytkowania 15,5 tys. mieszkań, czyli  3,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2024 roku. Rozpoczęła się również budowa 17,7 tys. nowych lokali, co oznacza blisko 10-procentowy wzrost w stosunku do początku zeszłego roku.