Oknoplast stawia na automatykę, ale wciąż zwiększa zatrudnienie [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Za blisko 10 mln euro na terenie zakładu produkcyjnego Oknoplastu w Ochmanowie powstaje nowoczesny magazyn, do którego obsługi docelowo nie będzie potrzebny ani jeden pracownik.

Wysoki na 15 metrów magazyn jest już niemal gotowy. W środku zamontowane zostały niepozornie wyglądające regały ze stali hartowanej i system przeciwpożarowy. Technicy ustawiają specjalne rolki, które z jednej strony będą wprowadzały palety z profilami do produkcji skrzydeł, ram i słupków oraz stali do wzmocnień do środka, a z drugiej –  wysyłały je do hali montażowej. W magazynie są już obecne dwie układnice, które będą obsługiwać całość. W środku jest miejsce na 1,8 tys. palet.

– Sterować ma tym system informatyczny. Prace nad nim będą trwać minimum pół roku. Jest on tworzony stricte pod nasze potrzeby, aby był zgodny z systemami przepływu materiałów i księgowym – tłumaczy Łukasz Marzec, dyrektor operacyjny grupy Oknoplast.

Szybciej i sprawniej

Celem spółki jest wyeliminowanie czynnika ludzkiego w czasie za- i wyładunku. – Dziś te zadania wykonuje około 90 osób. Oczywiście nie wszystkie stanowiska znikną od razu. W pierwszym etapie zlikwidowane zostaną te, które polegają na chodzeniu po magazynie i zbieraniu pojedynczych profili. Oznacza to, że w tym etapie 30 osób mniej będzie zaangażowanych w tego typu pracę – mówi dyrektor Marzec.

Jednocześnie podkreśla, że nie oznacza to ich zwolnienia. – Obecnie miesięcznie zatrudniamy 50 osób. Oznacza to tylko tyle, że będziemy zatrudniać mniej. Akurat ta konkretna praca jest dosyć trudna i mało atrakcyjna w porównaniu do pracy polegającej na obsłudze tak zaawansowanego automatycznego magazynu – stwierdza.

Magazyn ma zacząć funkcjonować w przyszłym roku. Jaki będzie miał wpływ na produkcję? – Aktualnie przerabianych jest 35-40 palet na godzinę. Zrobiliśmy więc lekki zapas i możliwe będzie dostarczanie około 60 palet na godzinę. Oznacza to, że co minutę magazyn będzie dostarczał do jednej z 10 automatycznych stacji wyładunkowych, paletę – tłumaczy Łukasz Marzec.

Magazyn musiał być wykonany z wyjątkową precyzją. Tu nie może być mowy o nieprecyzyjnej posadzce, z uwagi na systemy, które będą działać, ale także materiały, jakie są przechowywane. Posadzka to kilkanaście centymetrów betonu, wykonanego z dokładnością wyższą niż 5 mm różnicy na długości 100 metrów. Aby zapewnić stabilność pod płytą, w ziemi znajdują się dwunastometrowe betonowe pale.

Dmuchanie na zimne

Dyrektor Marzec zwrócił również uwagę na system przeciwpożarowy. – Jest on nieco przeskalowany, ale chcemy mieć pewność, że w razie zagrożenia, pożar uda się szybko ugasić. Tu będzie bardzo duża ilość plastiku, a energia wydzielana podczas jego spalania jest ogromna – tłumaczy.

System składa się więc z silosu z 100 tys. litrów wody, wysokociśnieniowych pomp i 4 tys. metrów rur, którymi ta woda w przypadku pożaru jest transportowana.

Magazyn będzie ogrzewany ciepłem z pieca do hartowania szyb, a na dachu zainstalowane będą panele fotowoltaiczne. Na ścianach zewnętrznych jest również miejsce na posadzenie krzewów i roślin z automatycznym systemem nawadniania.

Wyniki firmy

W 2022 roku grupa Oknoplast odnotowała przychód w wysokości ponad 1,7 mld złotych. Dane wskazują na to, że pomimo trudności na rynku budowlanym, również w tym roku uda się utrzymać firmie sprzedaż na podobnym poziomie co przed rokiem.

Spółka jest obecna w 20 krajach na całym świecie, rocznie sprzedaje około 1,3 mln okien i drzwi, które są produkowane w pięciu fabrykach w Polsce i Hiszpanii.