Orlen odrodzi się z popiołów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trwa rozbiórka stacji paliw położonej w sąsiedztwie Galerii Kazimierz. Na jej miejscu ma powstać nowy obiekt, co wpisuje się w strategię grupy Orlen mającej na celu odbudowę i unowocześnienie istniejących już stacji paliw.

Strategia grupy Orlen do 2030 roku zakłada m.in. rozbudowę sieci do co najmniej 3,5 tys. stacji paliw w kraju i uruchomienia ponad 1000 stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Poza budową nowych obiektów w ramach przyjętej strategii, stacje już istniejące będą modernizowane i odbudowywane. – W przypadku dużych modernizacji stacji paliw prace mają obejmować rozbudowę obiektów oraz ich przebudowę o wartości robót budowlanych powyżej 1 mln zł – komunikowała spółka w 2019 roku.

– Realizowane postępowanie jest efektem dynamicznego rozwoju jednego z filarów naszej działalności, czyli segmentu detalicznego, który notuje rekordowe wyniki. Inwestujemy w sieć stacji paliw, budując nowe obiekty i unowocześniając te, które już istnieją po to, by jeszcze lepiej sprostać oczekiwaniom naszych klientów i utrzymywać konkurencyjność na wymagającym rynku sprzedaży detalicznej – mówił Michał Drewniok, jeden z dyrektorów spółki.

Rozbudowa stacji i przystosowywanie ich do nowych standardów trwa już od dłuższego czasu. Spółka wszczyna kolejne przetargi i tym razem przyszła kolej na obiekt zlokalizowany u zbiegu ulicy Podgórskiej i alei Daszyńskiego.

Co nowego?

W ostatnim czasie rozpoczęto rozbierać starą stację paliw położoną nieopodal Galerii Kazimierz, której miejsce zastąpi nowy budynek. Zanim jednak do tego dojdzie, wszystkie obiekty na tym terenie zostaną zrównane z ziemią.

– Projekt przewiduje wybudowanie nowej stacji benzynowej. Zewnętrzny układ komunikacyjny oraz włączenia do drogi publicznej za pomocą dwóch istniejących zjazdów pozostaną bez zmian – czytamy w dokumentach przetargowych na rozbudowę stacji.

Na terenie dotychczas funkcjonującego obiektu powstanie nowy pawilon stacji, samoobsługowa myjnia automatyczna, wiaty naddystrybutorowe, odkurzacze, kompresory do użytku klientów, czyli nic nowego. Pozwolenie budowlane przewiduje jednak powstanie „ogródka letniego”, co zapewne wiąże się z poszerzeniem oferty gastronomicznej, co jest również jednym z celów strategii spółki.  Takie ogródki możemy już obserwować na innych stacjach sieci w kraju.