Pandemia dała „kopa” InPostowi

fot. materiał prasowy inpost

InPost stawia na Kraków. To tutaj powstanie fabryka paczkomatów, centrum naukowo-badawcze, a już wkrótce centrum logistyczne w Nowej Hucie.

Firma stała się ostatnio bardzo aktywna w Krakowie. Od kilku miesięcy trwają prace nad budową centrum logistycznego na terenie dawnej nowohuckiej cementowni, którego uruchomienie przewidziano na wrzesień tego roku.

– Kraków niewątpliwe wpisuje się w naszą mapę powierzchni logistycznych, których potrzebujemy. Szybki rozwój spowodował taką potrzebę w rejonie północno-wschodnim Krakowa, czyli we wspomnianej Nowej Hucie. Tam powstaje kolejne nasze centrum – mówił Marek Mazur, szef działu inwestycji i zarządzania powierzchniami magazynowymi w firmie InPost podczas debaty Forum Property w kwietniu.

– Decyzja padła na rejon ulicy Cementowej. Tam planujemy rozpocząć działania już w okolicach września. Niewątpliwym atutem tej lokalizacji jest łącznik S7 z A4, tak że trzymamy kciuki za budowę i połączenie Krakowa całą obwodnicą. Istotną zaletą tej lokalizacji jest też pętla autobusowo-tramwajowa w pobliżu – dodał Marek Mazur.

Fabryka paczkomatów

W rejonie Balic i Cholerzyna powstaje duży kompleks, w którym mieścić się będzie fabryka paczkomatów, centrum naukowo-badawcze i showroom. – W tej chwili w Polsce posiadamy ponad 11 tys. paczkomatów i ciągle się rozwijamy. W związku z tym rozwojem zapadła decyzja o budowie tej fabryki. W całym kompleksie planujemy rozpocząć działanie już w lipcu tego roku – powiedział przedstawiciel InPostu.

Dlaczego spółka wybrała akurat Balice? – Lokalizacja ta jest doskonale skomunikowana i dobrze nam znana. Blisko niej znajduje się także istniejące już nasze centrum logistyczne za granicą. Ważne też jest dla nas to, że w nowym kompleksie będziemy mogli lokować pracowników z pobliskiego zakładu produkcyjnego w Zabierzowie. Taka lokalizacja daje nam możliwość zwiększenia zatrudnienia – wyjaśnił Marek Mazur.

Należy dodać, że w Krakowie mieści się siedziba InPostu i znajdują się już tu trzy istniejące centra logistyczne firmy.

Pandemia dała im „kopa”

Rozwój rynku zakupów internetowych (e-commerce) był w Polsce przewidywany, natomiast pandemia tylko przyspieszyła ten proces. – My jako lider logistyki w Polsce mieliśmy szeroko zakrojony plan rozwojowy dla tego sektora. Pandemia jednak spowodowała, że zostaliśmy zmuszeni wrzucić wyższy bieg, a i nawet dwa kolejne, w konsekwencji ruszyliśmy z realizacją tych planów wcześniej – podkreślił szef inwestycji InPostu.

– Znacznie przyspieszyliśmy w dążeniu do zaspokojenia oczekiwań klientów poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury. Teraz budujemy fabrykę paczkomatów i jak też ogłosiliśmy wcześniej, planujemy przejęcie francuskiej firmy Mondial Relay, co niewątpliwie zwiększy jeszcze bardziej potencjał naszej firmy – podsumował Marek Mazur.

Spółka planuje otwarcie tylko w Polsce w 2021 roku kilkanaście kolejnych centrów logistycznych, co wzbogaci rynek o nową infrastrukturę magazynowo-logistyczną i stworzy wiele miejsc pracy.