Praca w domu a z biura. Czego nauczyliśmy się przez 2 lata pandemii? [Podcast]

fot. materiał grand parade

– Praca w domu może być bardziej produktywna, jednakże my potrzebujemy kreatywności w tworzeniu oprogramowania. Nie wystarczy siedzieć przed laptopem, aby uwolnić kreatywność. Do tego potrzebujemy przestrzeni, kontaktu z innymi ludźmi, posłuchać muzyki czy narysować coś na tablicy i takie możliwości daje biuro – mówi w rozmowie z nami Tomasz Manugiewicz, szef krakowskiego biura Grand Parade.

Firma Grand Parade to centrum technologiczne William Hill, brytyjskiego przedsiębiorstwa bukmacherskiego, ale nie zawsze tak było. Dopiero po latach owocnej współpracy William Hill postanowił przejąć Grand Parade, które obecnie zatrudnia ponad 400 osób w Krakowie, z czego większość to programiści.

W rozmowie, której możecie posłuchać na platformach podcastowych, wspólnie z Tomaszem Manugiewiczem, szefem Grand Parade oraz Darią Ploną, Head of People w Grand Parade, wracamy do początków 2020 roku, kiedy to rynek informatyczny został zmuszony przejść na pracę z domu. Jak szybko Grand Parade oswoiło się z nowo sytuacją? Jak praca zdalna wyglądała od wewnątrz na przełomie dwóch ostatnich lat? Czy firma rozważała rezygnację z biura?

Zapytaliśmy przedstawicieli Grand Parade o przyszłość pracy zdalnej i spędzania czasu w biurze. Czy to jest niezbędne, aby firma była efektywna? Czy da się zbudować dzisiaj firmę w branży technologicznej, nie posiadając biura? Czy Grand Parade dało dojść do głosu swoim pracownikom w kwestii pracy zdalnej?

– Zrozumieliśmy, że nieważne, jak długo potrwa pandemia, nie ma powrotu do starego modelu pracy – mówi Daria Plona. – Zauważyliśmy, że to działa. Możemy mieć więcej czasu dla swoich rodzin czy zwierzaków, pracując z domu, i być dalej efektywnymi.

Dlaczego w IT zawsze brakują rąk do pracy – czy chodzi ściśle o umiejętności informatyczne i programistyczne? Jak długo potrwa taki stan rzeczy? – Programiści na pewno nie zostaną wyeliminowani z rynku, ale w ciągu 10 lat potrzeba nam będzie osób, które będą potrafiły zaprogramować sztuczną inteligencję, aby pisała programy za nas – powiedział Tomasz Manugiewicz.

Kto jest teraz najbardziej poszukiwany na rynku IT? Kogo poszukuje Grand Parade? Jakie technologie i trendy teraz królują w programowaniu? – odpowiedzi na te pytania znajdziecie w rozmowie z przedstawicielami Grand Parade w Krakowie. Dowiecie się również tego, jak zatrzymać programistę w firmie, gdy dookoła tyle możliwości i ofert oraz kto panuje nad kulturą pracy. Na koniec dotykamy tematu Ukraińców w świecie IT – ilu z nich wyjechało na wojnę i jakimi są pracownikami?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na platformach podcastowych (Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Anchor).