Prezes Echo: W Krakowie bardzo trudno jest nabywać działki

Budowa mieszkań na wynajem przy Błoniach Krakowskich fot. ŁJ

– W Krakowie nie mamy obecnie tak dużego banku ziemi, jak w innych miastach. Tutaj koncentrujemy się na zakupionej działce od firmy Tesco. Jeśli ten projekt się uda, to będziemy mieli duży bank ziemi na poziomie 1900 mieszkań, mimo że w Krakowie bardzo trudno jest nabywać nowe grunty – powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Bank ziemi Echo Investment w stolicy Małopolski pozwala na budowę 571 mieszkań. Jeśli spółce uda się wpisać w plan miejscowy „Kapelanka” (właśnie rozpatrywany w urzędzie miasta), to na terenie centrum handlowego Tesco Kapelanka deweloper będzie mógł postawić jeszcze 1300 mieszkań. Zanim jednak do tego dojdzie, minie jeszcze trochę czasu, bowiem deweloper już wkrótce wynajmie powierzchnie handlową po hipermarkecie Tesco innej firmie. Kaufland zastąpi Tesco w grudniu.

Projekt mieszkaniowy przy ul. Kapelanka znajduje się na wczesnym etapie przygotowania – przedstawia Echo Investment w najnowszym raporcie. Powierzchnia działki wynosi 56 tys. mkw., natomiast potencjał powierzchni najmu biurowego lub powierzchni użytkowej mieszkania sięga tam 70 tys. mkw. Prezes grupy Echo dodał tylko, że ma nadzieję na otwarcie nowych projektów w Krakowie.

Deweloper w kwietniu tego roku przejął Archicom, tym samym wchodząc w posiadanie działek grupy przy ul. Dąbrowskiego i ul. Duża Góra w Krakowie – łącznie to 7,2 tys. mkw. gruntów inwestycyjnych.

Mieszkania na wynajem

Echo Investment mocno angażuje się w sektorze instytucjonalnego wynajmu mieszkań (PRS). Deweloper realizuje w Krakowie trzy tego rodzaju inwestycje, z czego dwie są w budowie. Pierwsza z nich powstaje przy ul. Puszkarskiej – część inwestycji Bonarka Living (149 mieszkań). Zakończenie tego projektu przewidziano na III kw. 2022 roku.

Następną inwestycję w segmencie wynajmu grupa realizuje przy al. 3 Maja, w sąsiedztwie hotelu Marriott oraz pozostającego w budowie hotelu Hyatt Place Kraków. Deweloper rozpoczął budowę w czerwcu, a jej zakończenie wyznaczył na grudzień 2022 roku. Trzeci projekt zostanie uruchomiony przy al. Jana Pawła II (296 mieszkań) – aktualnie znajduje się w przygotowaniu.

– Resi4Rent przy ul. Puszkarskiej będzie oferowało 150 lokali w abonamencie. Bonarka Living to inwestycja po sąsiedzku z mieszkaniami na sprzedaż, gdzie pierwszy budynek osiedla oferuje 143 mieszkania. Kolejne dwa projekty Resi4Rent wzbogacą ofertę firmy o około 700 lokali. Budowa przy al. 3 Maja już trwa, a projekt przy al. Jana Pawła II jest w jeszcze przygotowaniu – mówi Weronika Ukleja, rzeczniczka Echo Investment.

Pepsi wchodzi pierwsze

– W pierwszej połowie roku rozpoczęliśmy budowę kompleksu biurowego Brain Park w Krakowie oraz kolejnego biurowca w kompleksie Fuzja w Łodzi. Pozyskujemy nowych, renomowanych najemców jak Playtika, 3M GSC Poland czy ABB, co pokazuje siłę sektora biurowego. Dlatego do końca roku zamierzamy rozpocząć budowę jeszcze trzech biurowców – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

PepsiCo jako pierwsze zdecydowało się na najem biura w nowo realizowanym projekcie dewelopera przy al. Pokoju. Koncern wynajmie ponad 5 tys. mkw. powierzchni biurowej. – Pierwszy najem zakończył się sukcesem. Mam nadzieję, że ten budynek zostanie cały wynajęty – dodał Lindberg.

Brain Park w sumie będzie oferował 42 tys. mkw. powierzchni najmu. Pierwszy etap inwestycji (29 tys. mkw.) ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2022 roku. W przygotowaniu znajduje się drugi etap (12,8 tys. mkw.), którego rozpoczęcie przewidziano na koniec tego roku i zakończenie w II kw. 2023.

Echo szykuje się również do budowy biurowca przy ul. Wita Stwosza (34,9 tys. mkw. pow. najmu). Rozpoczęcie budowy zaplanowano na II kw. 2022 roku i zakończenie prac w II kw. 2024 roku.