Ruina zamieni się w Faktorię Młyn [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ponad 60 mieszkań powstanie na miejscu obecnych ruin po dawnym młynie przy ul. Kocmyrzowskiej. Za rewitalizację, ktora ruszy jesienią, odpowiedzialna jest krakowska spółka Money Square.

Historia Młyna Lelitów sięga połowy XIX wieku, gdy w Bieńczycach powstał tartak wodny. Podczas wojny budynek strawił pożar. Kilka lat później został przebudowany, by ostateczną formę zyskać w latach 60. XX wieku, kiedy to Polskie Zakłady Zbożowe – nowy właściciel – przeprowadziły generalny remont obiektów. Młyn funkcjonował do 1993 roku, a następnie popadał w ruinę aż w 2010 roku pożar dokończył dzieła zniszczenia.

Czas na rewitalizację

Do 2021 roku w pozwoleniu na budowę widniało Centrum Badawczo Rozwojowe Technologii Wizyjnych. Były młyn otrzymał inną funkcję – mieszkaniową.

– Generalny remont budynków, prowadzony będzie z poszanowaniem dla zachowania wartości historycznych i kulturowych. Rekonstrukcja układu urbanistycznego, zostanie przeprowadzona na podstawie danych archiwalnych. Przy renowacji wykorzystamy tradycyjne materiały, które były stosowane pierwotnie, jak cegła klinkierowa – informuje deweloper.

Money Square zapewnia, że inwestycja będzie współgrać z symboliką miejsca, zachowane zostaną takie elementy jak komin i koło wodne. – Planuje się również odtworzenie kubatury budynków gospodarczych z przeznaczeniem na pokoje biurowe, centrum fitness, kawiarnię, restaurację i oczywiście piekarnię – zapewnia inwestor.

Deweloper planuje budowę 62 mieszkań i 10 lokali usługowych. Budynek ma mieć cztery kondygnacje. Wokół znajdzie się ponad 80 miejsc parkingowych.

Jak udało nam się ustalić, prace mają ruszyć w październiku tego roku. Co do ich zakończenia inwestor nie podał konkretnej daty.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieńczyce