Planowana realizacja biurowca przy ul. Lubicz opóźnia się po tym, jak postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę zostało zawieszone z uwagi na śmierć uczestników tego procesu i nieudane poszukiwania następców prawnych.
W 2020 roku Powszechny Zakład Ubezpieczeń – spółka Skarbu Państwa, poinformowała o planach na budowę pięciokondygnacyjnego biurowca na pustej działce, gdzie w przeszłości działał ogród Karola Freegego.
Na łamach krakowskiej prasy inwestor tłumaczył, że ma zamiar postawić nowoczesny obiekt i częściowo otworzyć go dla mieszkańców poprzez stworzenie tam zielonej przestrzeni z kawiarnią.
Aby ubiegać się o pozwolenie na budowę, inwestor musiał uzyskać najpierw zgodę od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Rozmowy i uzgodnienia trwały od 2021 roku, inwestor został zobowiązany m.in. do przeprowadzenia badań archeologicznych. Zgoda na wykonanie robót budowlanych została wydana w czerwcu 2023 roku, natomiast wniosek o pozwolenie na budowę (pnb) trafił do urzędu miasta na początku grudnia tego samego roku.
Trzeba ustalić wszystkie strony
27 września prezydent zawiesił postępowanie o wydanie pozwolenia. Okazuje się bowiem, że współwłaściciele sąsiedniej działki nie żyją – i to od dłuższego czasu. Urzędnicy rozpoczęli poszukiwani spadkobierców zmarłych, jednak od kwietnia to się im nie udało. Wtedy też postępowanie zostało pierwszy raz zawieszone.
Wówczas jednak inwestor złożył zażalenie do wojewody na tę decyzję i została ona uchylona, ale dopiero 19 września. Podstawą była linia orzecznicza, która mówi, że postepowanie można zwiesić wtedy, gdy strona umrze w czasie prowadzenia postępowania o pnb.
Tak się złożyło, że na początku 2024 roku zmarła inna osoba, która również była stroną. Urząd postarał się znaleźć spadkobierców poprzez krewnych tej osoby. Udało się ustalić, że mężczyzna miał dzieci, ale przebywają one poza miejscem zamieszkania i mają nieustalony adres. To nie wszystko – ustalono, że spadkobierców może być więcej, w tym z innego małżeństwa, ale sądownie nie zostało to jeszcze wyjaśnione.
– Organ administracji publicznej zobowiązany jest zapewnić stronom czynny udział w każdym studium postępowania. Pominięcie którejś ze stron (…), może prowadzić do skutecznego wzruszenia wydanej decyzji administracyjnej – czytamy w piśmie o zawieszeniu postępowania.
Od tej decyzji inwestor może się ponownie odwołać do wojewody małopolskiego.