Spacer z myślą o przedsiębiorczych kobietach. Cenne wskazówki przynoszą efekty

fot. Materiały prasowe

Jedna z najprostszych metod rozwoju w biznesie realizowaną w ramach Global Mentoring Walk to spotkanie na wspólnym spacerze doświadczonych mentorek i mentorów z kobietami pragnącymi rozwijać się w rolach liderskich. W Krakowie właśnie zakończyła się druga edycja tego projektu.

Kobiety potrzebują wskazówek, mentorki i mentorzy chcą się podzielić swoim doświadczeniem. Taka prosta idea przynosi niezwykłe efekty.

Jak zostają dobrani mentorzy_mentorki i mentees? To nie lada wyzwanie – mówi Anna Gruszecka Ambasadorka Vital Voices i koordynatorka GMW w Krakowie. Uczestniczki w swoich zgłoszeniach opisują wyzwania z którymi się mierzą, a mentorzy i mentorki – to jak mogą wesprzeć potencjalną mentee. Potrzebna tu jest dogłębna analiza, rozpoznanie oczekiwań i możliwości, ale także intuicja – dodaje Anna Gruszecka.

Czego oczekują kobiety?

Najczęstszym pytaniem, które krążyło podczas rozmów było to, jak złapać balans między życiem zawodowym a prywatnym. Kobiety chcą osiągać cele, chcą realizować się na każdym polu, zawodowym i prywatnym, ale nie zatracać się w tym, aby mieć jakąś część tylko dla siebie.

Jedna z mentorek Ewelina Wachulec z Dell Technologies zwróciła uwagę, że często kobiety na co dzień nie pamiętają, że mają realny wybór. I pytanie nie brzmi, co wybrać, tylko jak wybrać w zgodzie ze sobą – mówi Ewelina Wachulec.

– Warto świadomie zarządzać swoją energią. Można ją lokować w wiele różnych inicjatyw i przedsięwzięć, ale trzeba odpowiedzieć na pytanie, co mnie napędza i w to kierować energię. Znaleźć wokół siebie ludzi, dla których warto tą energią się dzielić. Zauważyć, że nie z każdym i nie dla każdego warto być dostępną. Eksperymentować, uczyć się na błędach, próbować nowych dróg, aby móc znaleźć tę jedną. Ta dwugodzinna rozmowa to przyglądanie się sobie z dystansu. Czasem same sobie zawężamy perspektywę i nie zauważamy różnych możliwości – dodaje.

Dlaczego szklany sufit wciąż istnieje?

Monika Lux-Huserik z Motorola Solutions wystąpiła w roli mentorki po raz pierwszy. Dostrzega, że kobiety od wielu lat borykają się z tymi samymi wyzwaniami. Jak pogodzić pracę z rodziną i jak przebić wciąż istniejący szklany sufit? – Mimo zmian w postrzeganiu kobiet w biznesie w wielu firmach wciąż to zjawisko występuje. Proces zmiany percepcji kobiet jest po prostu długi i trudny. Potrzebujemy zmiany pewnych mechanizmów w firmach i to bez znaczenia, czy w większych, czy mniejszych. Jeżeli ten sufit nas nie dopadnie na niższych szczeblach, to często dopada na wyższych. Chciałabym, abyśmy za kilka lat w ogóle nie poruszały tego tematu, aby sufit zniknął – mówi.

Kolejna edycja Global Mentoring Walk w Krakowie odbędzie się za rok.