Deweloper kupuje działkę w Krakowie. Plany nie tylko na mieszkaniówkę

Wizualizacja projektu Wita fot. Echo Investment

Z opublikowanego przez Echo Investment kwartalnego raportu wynika, że spółka może rozpocząć inwestycje związane z budową akademików oraz że nabyła grunty pod budowę mieszkaniowo-usługową.

W marcu deweloper wraz z firmą Signal Capital Partners poinformował, że czeka na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na realizację wspólnego projektu inwestycyjnego. Organ wydał pozytywną decyzję w kwietniu.

– Dzięki uzyskaniu zgody, przybliżyliśmy się do realizacji pierwszych prywatnych domów studenckich w ramach joint-venture z Signal Capital Partners. Wkrótce rozpoczniemy budowę akademików w Warszawie i Krakowie, a docelowo nowa platforma zrealizuje wygodne miejsca do odpoczynku i nauki dla około 5 tys. studentów w największych ośrodkach akademickich w kraju – informuje spółka.

– Obserwujemy ogromny niedobór nowoczesnych prywatnych akademików, a w obecnie istniejących prywatnych domach studenckich może znaleźć zakwaterowanie zaledwie 1,6 proc. studentów studiów stacjonarnych, czyli 5-10 razy mniej niż w miastach Europy Zachodniej. To tworzy dobry grunt pod szybki rozwój naszej nowej platformy – mówił w marcu Colman McCarthy, partner ds. inwestycji w nieruchomości w Signal Capital.

Jak na razie rozpatrywany jest wniosek spółki powiązanej z Echo o pozwolenie na budowę akademika przy ul. Wita Stwosza.

Projekt „Wita”

W tej samej lokalizacji powstanie kompleks biurowo-mieszkalny. W budynkach usługowych będzie dostępne 26,6 tys. mkw. –  Najemcy biur w Wita będą mieli do dyspozycji ergonomiczne przestrzenie do pracy, liczne udogodnienia oraz ekologiczne rozwiązania technologiczne zgodne ze standardem BREEAM na poziomie Excellent. W biurowcach ulokowane będzie także centrum fitness i przychodnia medyczna oraz lokale usługowe w parterach – widnieje w raporcie. Znajdzie się tam też miejsce na 176 mieszkań.

Szerzej o projekcie pisaliśmy tutaj:

Nowe projekty

Z raportu wynika, że w stosunku do pierwszego kwartału 2023 roku, sprzedaż mieszkań w tym roku spadła. W Krakowie o 26 procent mniej. To jednak nie zraża deweloperów, z uwagi na ogromny popyt jaki przez ostatnie lata wytworzył się pod Wawelem.

Świadczą o tym również plany spółki wchodzącej w skład Echo Investment, czyli Archicom. W tym roku firma zależna od Archicomu podpisała umowę kupna działki przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Potencjalnie może znaleźć się tam około 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Jak na razie firma nie zdradza, o którą działkę chodzi. – Trwające obecnie procedury nie pozwalają nam udzielać dodatkowych informacji. O kolejnych krokach w zakresie tej inwestycji będziemy komunikować na bieżąco i zgodnie z możliwościami – informuje nas Anna Stochaj, PR and Comunication Manager w Archicom.

Deweloper wystartował również ze sprzedażą mieszkań we wcześniej wspomnianym projekcie Wita oraz w inwestycji przy ul. Dąbrowskiego.