Powstaną nowe biurowce. Inwestycja za miliard przy Wadowickiej [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na działkach u zbiegu ulic Wadowickiej i Tischnera spółka Stalprodukt planuje postawienie budynku biurowo-usługowego zasilanego zielonym wodorem. Firma chce zarabiać na tym rocznie 125 mln zł.

W lutym 2023 roku zarząd spółki opublikował dokument, w którym wskazywał kierunki działań strategicznych grupy na najbliższe siedem lat. Wśród nich znalazł się nowy obszar – budowa budynków komercyjnych.

Mowa tu o biurowcu z lokalami na wynajem w formule PRS właśnie przy ul. Wadowickiej i Tischnera. Inwestycja ma nosić nazwę „Tischnera Green Town”. Działki, na której powstanie inwestycja mają łącznie siedem hektarów.

Ekologia i ekonomia

– W założeniu osiedle ma być neutralne pod względem wpływu na środowisko oraz składać się z nowoczesnych budynków z wysoką oceną BREEAM, zasilanych źródłami kogeneracji (opartej docelowo na „zielonym” wodorze), energią uzyskiwaną z paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachach i elewacjach budynków oraz wykorzystaniem pomp ciepła i wody opadowej. Projekt zakłada również miejsca ładowania dla samochodów elektrycznych – informował zarząd spółki.

Inwestycja został podzielona na dwa etapy. W pierwszym ma powstać 38 tys. mkw. powierzchni na wynajem biurowy i 90 tys. mkw. na wynajem instytucjonalny. W drugim etapie ma powstać dodatkowe 45 tys. mkw. powierzchni biurowej lub mieszkalnej, jednak tutaj zarząd zastrzegł, że będzie to zależało od uwarunkowań rynkowych.

Szacowany koszt realizacji pierwszego etapu to miliard złotych. Roczne przychody zostały oszacowane na ok. 125 mln zł.

Wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął do Urzędu Miasta Krakowa na początku sierpnia tego roku. Obecnie wezwano inwestora do uzupełnienia dokumentacji. Natomiast we wrześniu zakończyło się kompletowanie materiału dowodowego w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla m.in. garaży podziemnych, które wejdą w skład inwestycji.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze