Straszny Dwór po remoncie. AGH wdraża wizję zielonego kampusu [ZDJĘCIA]

Straszny Dwór fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Zakończył się remont domu studenckiego Straszny Dwór na terenie Miasteczka Studenckiego AGH. W akademiku zakwaterowano już 60 studentów i trwa przyjmowanie kolejnych.

Kwaterowanie mieszkańców rozpoczęło się wczoraj. Budynek zamieszkuje już 60 osób z 270 miejsc dostępnych w obiekcie. Najważniejszą zmianą jest przekształcenie 10-osobowych składów mieszkalnych (4-pokojowych) na lokale dwupokojowe (po dwie osoby) wraz z aneksem kuchennym, lodówką czy mikrofalówką.

Na każdym piętrze budynku znajdują się ogólnodostępne kuchnie (piekarniki, płyty ceramiczne) oraz oddano do dyspozycji studentów pralnie, suszarnie, pomieszczenia do nauki i salę telewizyjną.

Prace remontowe objęły zarówno pokoje, części wspólne, jak i fasadę budynku. Na dachu zainstalowano 121 modułów fotowoltaicznych o łącznej powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych. Dotychczas domy studenckie AGH wykorzystywały panele solarne do podgrzewania wody.

Remont Strasznego Dworu trwał niespełna osiem miesięcy i kosztował 16 mln zł.

Zielony ład w największym osiedlu studenckim w kraju

– Kontynuujemy modernizację naszych domów studenckich. Straszny Dwór jest częścią wizji nowego ekologicznego miasteczka. Ponad 120 paneli fotowoltaicznych pozwoli nie tylko zaoszczędzić energię, ale przysłuży się również środowisku – mówił rektor Akademii Górniczo-Hutniczej Jerzy Lis podczas inauguracji zmodernizowanego akademika.

Rektor uczelni obiecał, że będzie kontynuował tradycję swojego poprzednika Tadeusza Słomki, co znaczy, że co roku chce remontować jeden akademik.

– Miasteczko studenckie AGH jest największym tego typu osiedlem w Polsce – to 20 domów studenckich. Jesteśmy w dwóch trzecich drogi do zmodernizowania całej bazy, która powstała tutaj w latach 60. i 70. Zbliżające się Igrzyska Europejskie mogą przyspieszyć modernizację akademików, jeśli tylko znajdą się na to środki – dodał Radosław Serwicki, dyrektor Miasteczka Studenckiego AGH.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza